U jednom incidentu koji je izazvao veliku pažnju, kompanija Lidl će biti primorana isplatiti odštetu ženi koja je pretrpjela ozbiljne povrede tokom kupovine u njihovom supermarketu. Naime, Marija, ozlijeđena žena, svjedočila je na sudu o tragičnom događaju koji se odigrao 23. decembra, kada je otišla u Lidl u Vrbovcu sa svojim mužem. Tokom šetnje kroz odjel voća i povrća, Marija se poskliznula na list salate koji je ležao na podu.

U svojoj izjavi, Marija je ispričala kako je njen suprug gurao kolica dok je ona hodala iza njega. Odjednom je pala, ne shvaćajući uzrok svog pada. Uz pomoć supruga i jedne prolaznice, uspjela je ustati, ali je na podu primijetila list zelene salate ispod svoje lijeve noge. Iako su se odmah pojavili bolovi po cijelom tijelu, osobito u kičmi, Marija je prvotno odbila poziv na hitnu pomoć, smatrajući da će bolovi biti podnošljivi.

Međutim, bolovi su postali svakodnevna pojava, pa je Marija počela uzimati brufen od 800 mg kako bi se nosila s nelagodom. Tek 7. januara odlučila je posjetiti liječnicu koja ju je uputila na rendgenski pregled. U KB Dubrava ustanovljena je fraktura kralješka, što je zahtijevalo da nosi ortozu. Marija je na sudu izjavila kako su joj posljedice povrede značajno otežale život: ne može dugo stajati, obavljati fizičke poslove, niti dugo sjediti.

Na sudu, njen suprug je potvrdio Marijinu priču, dok je Lidl s druge strane negirao njene optužbe. Njihovi predstavnici su tvrdili da nisu zabilježili nikakve incidente u tom supermarketu i da im se tužiteljica nije obratila za pomoć nakon pada. Iz Lidla su također izrazili sumnju zašto se Marija obratila liječniku dva tjedna nakon što je doživjela prijelom kralješka, ističući da je to nelogično i neuvjerljivo.

Međutim, mišljenje sudskog vještaka, prof. dr. sc. Žarka Rašića, specijalista kirurgije, donijelo je novu dimenziju ovom slučaju. On je potvrdio da, iako bi bilo logično da se pacijent javi liječniku odmah nakon pada, postoji medicinska praksa koja pokazuje da se takvi prijelomi mogu dijagnosticirati i nakon dužeg razdoblja, uključujući i više od 14 dana. Ova izjava je bila ključna za razumijevanje situacije i podržala Marijinu stranu.

Na kraju, sudac je presudio u korist Marije, smatrajući iskaze bračnog para vjerodostojnima. Sud je naložio Lidlu da isplati odštetu od otprilike 6600 eura, što uključuje oko 3680 eura kao direktnu odštetu i 2950 eura pokrivenih troškova parničnog postupka, uz kamate. Međutim, važno je napomenuti da ova presuda nije pravomoćna, te Lidl ima pravo na žalbu.

Ovaj slučaj podsjeća na to koliko je važno osigurati sigurnost potrošača unutar trgovina. Izloženost potencijalnim opasnostima, poput klizavih podova ili predmeta koji ometaju hod, može dovesti do ozbiljnih posljedica. Potrošači imaju pravo očekivati da će trgovine biti sigurne i da će se poduzeti mjere kako bi se spriječile nesreće. U konačnici, ovaj incident može poslužiti kao upozorenje svim trgovcima da obrate pažnju na stanje svojih prostora kako bi zaštitili svoje kupce od sličnih situacija prenosi slobodna-bosna

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here