Krajem 2023. godine, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski iznio je ambiciozni plan koji je predstavljao pravu revoluciju u ratovanju. On je najavio da će Ukrajina osigurati milijun FPV dronova u 2024. godini, što je bila novost koja će promijeniti način na koji se rat vodi. Ova najava došla je usred razočaranja u vezi s kašnjenjem isporuka oružja iz Sjedinjenih Američkih Država i neuspjehom u većim borbenim operacijama. Takav plan usmjeren je na reformu suvremenog ratovanja, stavljajući dronove u središte ukrajinske borbe za preživljavanje. Korištenje bespilotnih letjelica u vojnim sukobima nije novost, no nijedan prethodni rat nije vidio toliko intenzivnu primjenu ovih letjelica u toliko različitih uloga, piše The New York Times.

Od 2022. godine, bespilotne letjelice postale su ključni element u ratovanju. Ukrajinski vojni stožer prepoznao je ogromnu ekonomsku prednost ovih uređaja, budući da su dronovi jeftiniji od drugih vrsta oružja slične snage i dometa. Osim toga, korištenje dronova smanjuje rizik za ljude jer operateri mogu upravljati letjelicama iz sigurne udaljenosti. Pored toga, integracija mobilnih internet usmjerivača i sigurnih aplikacija omogućila je dronovima da postanu izrazito precizni i brzi u zadacima izviđanja i napada. Ukrajina je koristila manja dronove Mavic, koji su se prvobitno koristili za rekreaciju, a zatim su se prilagodili vojnim potrebama. Ovi kvadrokopteri, koji su proizvedeni od strane kineske kompanije DJI, imali su minijaturne kamere, GPS senzore, i druge napredne funkcije, a njihova mala težina omogućila im je brzu mobilnost i pokretljivost.

Njihova prvobitna uporaba uključivala je izviđanje i koordinaciju napada, ali ubrzo su postali i oružje koje se koristilo za napade na ruske ciljeve. Jedinica pod zapovjedništvom Jurija Fedorenka bila je među prvim koje su prepoznale važnost dronova. Nakon što je zapovjednik svjedočio kako izviđač koristi Mavic za prikupljanje vitalnih informacija u stvarnom vremenu, ubrzo je organizirao napad na rusku poziciju. Ovaj trenutak označio je početak ozbiljne primjene dronova u ukrajinskim operacijama, a uskoro su se pojavili FPV dronovi, koji su omogućili još preciznije i moćnije napade.

FPV (First Person View) dronovi omogućili su visoku agilnost u zraku, što je značilo da su ovi dronovi mogli mijenjati pravac, usporiti, ili čak stati u zraku i precizno gađati ciljeve. Ovi dronovi nisu samo letjeli ravno prema mete, već su mogli ponovo pokušati gađati ciljeve ako bi prvi pokušaj bio neuspješan. Pored svoje vojne funkcionalnosti, FPV dronovi imali su i veliku psihološku moć, jer su video snimci napada često postavljeni online, što je služilo kao alat za jačanje morala ukrajinskih trupa, ali i kao način zastrašivanja neprijatelja. Ruski vojnici također su ubrzo počeli koristiti ove letjelice, no Ukrajina je nastavila inovirati i usmjeravati svoje napore na širenje upotrebe dronova.

Iako FPV dronovi nisu bili savršeni, oni su imali ključnu ulogu u zaustavljanju ruske mehanizirane ofenzive. U borbama za Bahmut, ovi dronovi su pomogli ukrajinskim snagama da zadrže grad, uz značajne gubitke za ruske trupe. Samo u jednoj jedinici, pod vodstvom Fedorenka, dronovi su uništili 23 haubice i 210 plaćenika iz privatne vojne tvrtke Wagner, dok su brojni drugi neprijateljski ciljevi bili oštećeni ili uništeni. Ovi uspjesi ukazivali su na velik potencijal FPV dronova kao glavnog oružja u sukobu, unatoč relativno niskim troškovima proizvodnje.

Za Ukrajinu, ovo novo oružje postalo je vitalno, osobito s obzirom na nedostatak drugih resursa, poput topničkih granata. Aktivisti poput Serhija Sternenka, koji je bio ključan u prikupljanju sredstava za FPV dronove, istaknuli su da je čak 90 posto ruske opreme uništeno ukrajinskim dronovima. Sternenko je bio svjestan da bi borba za FPV dronove mogla odlučiti sudbinu Ukrajine. Ubrzo nakon njegovog apela, ukrajinske vlasti posvetile su se jačanju proizvodnje dronova, što je rezultiralo stvaranjem novog ogranka ukrajinskih oružanih snaga specijaliziranog za bespilotne letjelice. Do kraja 2023. godine, Ukrajina je postigla cilj od milijun bespilotnih letjelica, a proizvodnja je nastavila rasti s ciljem da se dostigne broj od četiri milijuna godišnje.

Ovaj plan ne samo da je unaprijedio vojnu moć Ukrajine, već je postavio temelje za novu eru ratovanja, gdje će bespilotne letjelice igrati ključnu ulogu u oblikovanju strategija i taktika na bojištima širom svijeta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here