Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) donijela je odluku kojom se Vlado Sladoje, kandidat za načelnika opštine Kalinovik, kažnjava sa 20.000 KM zbog govora mržnje i veličanja ratnog zločinca. Ovaj incident dogodio se tokom predizborne kampanje kada je Sladoje na svojoj Facebook stranici koristio termin „Mladićevo“, aludirajući na Ratka Mladića, te se u svojim objavama pojavio u uniformi Vojske Republike Srpske (VRS). Ove objave izazvale su uznemirenje javnosti i dovele do promptne reakcije CIK-a, koja je kaznila i Partiju demokratskog progresa (PDP), političku stranku kojoj pripada Sladoje, sa dodatnih 3.000 KM.

Razlozi za kažnjavanje

Sladojevo ponašanje u kampanji, uključujući veličanje Ratka Mladića, ratnog zločinca osuđenog na doživotnu kaznu zatvora zbog zločina počinjenih tokom rata u Bosni i Hercegovini, smatralo se ozbiljnim prekršajem. Njegova objava na društvenim mrežama, u kojoj Kalinovik naziva “Mladićevo” i poziva na mobilizaciju stanovništva, izazvala je široku osudu. U jednoj od njegovih izjava stoji:

“Mobilizacija u toku, odziv odličan. 450 ubedljivo druga pozicija, idemo dalje. Za krst časni i slobodu Kalinovika. Mladićevo.”

Ovakve izjave bile su ocenjene kao posebno opasne s obzirom na potencijalnu mogućnost da podstaknu tenzije i podjele unutar društva, što je CIK prepoznao kao ključni razlog za izricanje jedne od najstrožih sankcija u svojoj istoriji.

Kontekst kazne

Irena Hadžiabdić, predsedavajuća CIK-a BiH, pojasnila je da su ovakve sankcije izrečene zbog težine prekršaja. U svojoj izjavi, Hadžiabdić je naglasila da prizivanje ratnih dešavanja i veličanje osuđenih ratnih zločinaca ima posebno negativan uticaj na društvo. CIK je od ranije upozoravao na važnost poštovanja zakona o zabrani govora mržnje, ali je ovaj slučaj istaknut zbog njegove potencijalne opasnosti po mir i stabilnost.

  1. Veličanje ratnih zločinaca – Sladoje je kroz svoje objave glorifikovao osuđenog ratnog zločinca, što je izazvalo značajno uznemirenje javnosti.
  2. Korišćenje uniformi i simbola – Objavljivanje fotografija u uniformi VRS podseća na ratne događaje, što dodatno pojačava negativne emocije.
  3. Poziv na mobilizaciju – Ovakvi pozivi mogu biti opasni u kontekstu izbora, naročito u postkonfliktnim područjima kao što je BiH.

Reakcija javnosti i posledice

Kao posledica ovih dešavanja, Vlado Sladoje je suočen sa ozbiljnom kritikama ne samo od strane CIK-a, već i od velikog dela javnosti koja je oštro osudila ovakve ispade. Mnogi su se složili da ovakve poruke nisu primerene u modernoj politici i da veličanje zločinaca ne sme biti tolerisano, bez obzira na političke i nacionalne podele.

Sladojeva stranka, PDP, nije imala slične prekršaje u prošlosti, ali je zbog ovog incidenta kažnjena sa 3.000 KM, što pokazuje ozbiljnost situacije i odgovornost političkih partija za ponašanje svojih kandidata. Očekuje se da će ova sankcija poslužiti kao upozorenje i drugim političarima u Bosni i Hercegovini.

Zaključak

Ovaj slučaj predstavlja važnu lekciju u kontekstu izbora u Bosni i Hercegovini, gde je veličanje ratnih zločinaca i govor mržnje oštro sankcionisan od strane CIK-a. Kazna izrečena Vladi Sladoju, kao i kazna njegovoj stranci, jasna je poruka da se retorika koja priziva rat i veliča zločince neće tolerisati.

U zemlji sa teškim ratnim nasleđem, ovakvi incidenti mogu izazvati velike tenzije, a ovakve kazne su neophodne kako bi se očuvali mir i stabilnost.

pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here