Puhanje u vruću hranu da bi se ohladila

Puhanje u vruću hranu ili piće je česta navika, posebno među djecom, ali znamo da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio ovu praksu. On nikada nije davao savjete bez razloga, a današnja nauka nam daje dodatna objašnjenja zašto je ovaj običaj štetan.

U našim tijelima se nalazi jedna “prijateljska” bakterija koja živi u grlu i pomaže našem organizmu da se brani od raznih bolesti. Ta bakterija je korisna sve dok ostaje u svom prirodnom okruženju. Međutim, kada počnemo puhati u hranu ili piće, ta bakterija izlazi zajedno sa zrakom iz naših usta. Kada dođe u kontakt sa vrućom površinom, ova bakterija mijenja svoje svojstvo i može postati štetna. Naučna istraživanja sugeriraju da u takvim uslovima bakterija može mutirati i postati kancerogena, što potencijalno vodi do pojave raka.

Zato je važno izbjegavati puhanje u vruću hranu i piće kako bi ih rashladili. Naš Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nas je davno upozorio na to. Prenosi se od Abdullaha ibn Abbasa da je rekao: “Allahov poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio je da se diše nad posudom ili da se puše u nju.” (Prenosi Ebu Davud.)

Osim potencijalne opasnosti od bakterija, puhanje u hranu može biti i nehigijensko. Na taj način, iz naših usta u hranu mogu dospjeti i druge štetne čestice i mikrobi. Također, ova praksa može biti nepristojna, posebno kada smo u društvu.

Postoji nekoliko alternativnih načina da se vruća hrana ili piće ohlade. Možemo ih ostaviti da se prirodno ohlade na sobnoj temperaturi ili možemo koristiti ventilator ili hladnjak. Također, možemo premještati hranu ili piće iz jedne posude u drugu kako bi se brže ohladili. Ove metode su sigurnije i higijenskije.

Važno je da educiramo djecu o ovim opasnostima i da im objasnimo zašto ne smiju puhati u hranu. Na taj način, ne samo da ih štitimo od potencijalnih zdravstvenih problema, već ih i učimo pravilnom i zdravom ponašanju. Poslušati savjete našeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, uvijek donosi korist, i ova tema nije izuzetak.

Uz ovu priču, trebamo se podsjetiti na mudrost naših vjerskih učenja koja su, iako stara više od 1400 godina, i dalje relevantna i korisna u današnjem modernom svijetu. Neka nas Allah zaštiti i uputi na pravi put, amin!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here