Opasnost vračanja u islamu: Upozorenja i posljedice

U islamu, vjerovanje u Allahovu jednoću (tawhid) je temeljna komponenta vjere, a svako djelo koje odstupa od toga, poput vračanja, ozbiljno ugrožava čovjekovu vjeru i njegovu sudbinu na Ahiretu. Vračanje, gatanje i svi slični oblici pokušaja spoznaje nepoznatog (gajba) uz pomoć džina ili drugih neispravnih sredstava, predstavljaju ozbiljan grijeh i smatraju se oblikom širka (pripisivanje Allahu druga u onome što je Njegova osobina).

Upozorenja iz hadisa

Ebu Derda, radijallahu anhu, prenosi hadis Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, koji nas jasno upozorava na opasnost ovih djela: “Visoke stupnjeve u Džennetu neće zaraditi onaj ko se bude bavio vračanjem, niti onaj ko se bude povodio za strelicama mejsira, niti onaj ko se vrati s puta iz zloslutnje.” (Et-Taberani) Ovaj hadis ukazuje na to da djela vračanja i slična praksa direktno utiču na našu duhovnu čistoću i mogućnost stjecanja visokih stupnjeva u Džennetu.

Safijja b. Ebu Ubejd prenosi riječi jedne od supruga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, koja kaže: “Ko posjeti vračara i upita ga nešto u vezi s gajbom, pa mu povjeruje, njegov namaz neće biti primljen četrdeset dana.” (Muslim, 2230). Ovaj hadis dodatno naglašava ozbiljnost odlaska vračaru i ukazuje na to da čak i privremena sumnja u Allahovu moć i vjerovanje u nadnaravno koje nije propisano vodi do ozbiljnih posljedica, uključujući neprihvaćanje namaza na određeno vrijeme.

Posljedice vjerovanja vračarima

Vjerovanje u vračare i gatara nije samo čin neznanja, već ozbiljno odstupanje od vjere. Vračari i gatari često sarađuju s džinima, šejtanima, koji ne pomažu nikome bez uvjeta koji narušavaju vjeru. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, jasno je rekao: “Ko ode do vračara i povjeruje u ono što kaže, zanijekao je ono sa čim je došao Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem” (Tirmizi, 135; Ebu-Davud, 3904; Ibn-Madže, 639; Ahmed, 9252). Ovaj hadis izričito ukazuje na to da vjerovanje u riječi vračara ili gatara predstavlja oblik nevjerovanja (kufra), jer se time negira ono što je objavljeno Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem.

Zaključak

Islam nas uči da se oslanjamo isključivo na Allaha i da tražimo Njegovu pomoć kroz dovu, namaz, i dobra djela. Vračanje, gatanje i slične prakse su strogo zabranjene, a njihov uticaj na vjeru i sudbinu je ozbiljan. Zato se vjernici pozivaju da izbjegavaju ove prakse i da svoju vjeru učvrste kroz slijeđenje Kur’ana i sunneta. Neka nas Allah sačuva od ovih djela i učini nas postojanima na putu istine. Amin!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here