Izjava direktora Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH, dr. Senaida Zajimovića, za Hayat.ba u kontekstu manifestacije “Dani vakufa 2025.” otkriva duboku simboliku i značaj vakufa u našem društvu – ne samo kao materijalnog dobra, već i kao moralne i civilizacijske obaveze.

Posebno emotivan i snažan segment razgovora odnosi se na lik i djelo rahmetli Alije Izetbegovića, čiji primjer vakufljenja nije bio tek čin dobročinstva, nego poruka narodu – i zavjet generacijama.
Alija Izetbegović: Vakuf koji oblikuje budućnost
Kao predsjednik države, Alija Izetbegović je uvakufio pet miliona KM. Nije to učinio da bi sebi osigurao slavu ili priznanje. Naprotiv, odlučio je da ta sredstva ne nose njegovo ime – već je osnovao Fond “Bošnjaci”, koji djeluje pod okriljem Islamske zajednice i Vakufske direkcije. Na taj način je pokazao:
-
poniznost pred djelom – nije želio da bude u centru pažnje;
-
institucionalnu odgovornost – povjerio je upravljanje Islamskoj zajednici;
-
viziju zajedničke budućnosti – jer kroz ovaj fond hiljade mladih danas imaju priliku za obrazovanje.
Zajimović ističe da “vakuf u ovom slučaju nije bio imovina – već amanet”. To je bila duhovna investicija u opstanak naroda, poruka da znanje i obrazovanje nisu privilegija, već temelj opstanka. Fond “Bošnjaci” postao je simbol povjerenja u mlade i dugoročne strategije razvoja.
Poruka mladima: Naslijeđe je obaveza, ne samo ponos
U vremenu u kojem se vrijednosti često mjere kroz prolazne uspjehe i lične koristi, poruka Alije Izetbegovića ima posebnu težinu:
“Pamti se samo ono što dadnemo – a ne ono što steknemo za života.”
Ove riječi, kako Zajimović ističe, ostaju najsnažniji podsjetnik na to da pravo bogatstvo nije u onome što imamo, nego u onome što ostavimo iza sebe. U amanetu. U tragovima koji mijenjaju tuđe živote nabolje prenosi saff.ba