U jeku političkih previranja u Bosni i Hercegovini, posebno nakon eskalacije sukoba između državnih institucija i vlasti iz Republike Srpske, političke stranke koje čine tzv. TrojkuSDP BiH, Narod i Pravda te Naša stranka – odlučno su se oglasile zajedničkim saopćenjem. Njihova poruka je jasna: nema pregovora s Miloradom Dodikom, a procesi koji se vode protiv njega moraju se odvijati bez političkog uplitanja i pod potpunim profesionalnim nadzorom. Pored toga, naglašavaju svoju opredijeljenost ka miru, stabilnosti i evropskom putu BiH.

Razrada

U ovom obraćanju, klubovi zastupnika Trojke potvrđuju da ostaju dosljedni implementaciji Platforme za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak Bosne i Hercegovine. Ističu da je saradnja između potpisnika ove platforme i dalje jaka, a zajednički cilj je očuvanje ustavnopravnog poretka i institucionalnog integriteta države.

Jedna od centralnih poruka ovog saopćenja jeste da stav o isključivanju Milorada Dodika iz bilo kakvih pregovora ostaje nepromijenjen. To nije samo politička izjava, već, kako tvrde, pitanje principa – jer svaki dijalog s osobom koja je direktno optužena za rušenje državnog poretka značio bi potkopavanje temelja pravne države.

Posebnu pažnju zastupnici posvećuju činjenici da se Dodik pojavio pred Sudom BiH, čime je implicitno priznao autoritet pravosudnih institucija države. Time je, smatraju, de facto demantovao sve prethodne tvrdnje o nelegitimnosti tih tijela koje su dolazile iz entitetskog vrha. Takođe, to se tumači i kao potvrda ispravnosti ranijih ocjena Trojke da su zakoni usvojeni u Narodnoj skupštini Republike Srpske – zakoni koji derogiraju ovlasti državnih institucija – apsurdni i protivustavni.

U vezi sa tekućim pravnim procesima protiv Dodika, predstavnici Trojke jasno ističu nekoliko ključnih stavova:

  • Istraga u slučaju optužbi za državni udar mora biti vođena do kraja, profesionalno i bez političkih pritisaka.

  • Svaka vrsta pokušaja miješanja u pravni proces – bilo od strane domaćih ili međunarodnih aktera – mora biti prepoznata kao napad na pravni sistem države.

  • Svi akteri koji pokušaju utjecati na tok ili ishod pravnog postupka moraju odgovarati.

Oni upozoravaju i da posebno pažljivo treba pratiti razvoj situacije nakon što je Apelaciono vijeće preuzelo žalbu Dodika na prethodnu presudu. Time se otvara mogućnost za novu pravnu analizu, ali i potencijalno povećan politički pritisak, koji zastupnici žele da se preduprijedi.

U cilju očuvanja transparentnosti i poštenja cijelog postupka, zastupnici Trojke se obraćaju kako domaćoj, tako i međunarodnoj javnosti. Pozivaju sve građane i organizacije da pažljivo prate ovaj slučaj i da nadležnim institucijama prijave sve informacije koje bi mogle ukazivati na nelegalne pokušaje uticaja na presudu.

U kontekstu ove izjave, jasno je da Trojka šalje višeslojnu poruku. Ona sadrži:

  1. Političku odlučnost da se odupru svakom pokušaju relativizacije odgovornosti za rušenje države.

  2. Pravnu dosljednost u poštovanju sudskih procedura i jačanju povjerenja u pravosudne institucije.

  3. Poziv na budnost – kako među institucijama sistema, tako i među građanima – protiv svakog pokušaja sabotaže pravne države.

Na ovaj način, predstavnici ove koalicije ne ostavljaju prostora za dvosmislena tumačenja – njihova politika ostaje usmjerena na obranu suvereniteta BiH, bez obzira na sve izazove i pritiske, bilo iznutra ili izvana.

Zaključak

Zajedničko saopćenje zastupnika Trojke jasno stavlja do znanja da za političke kompromise sa osobama koje ruše ustavni poredak nema prostora. Time žele poručiti da su principi pravne države, nezavisnost institucija i poštivanje zakona iznad bilo kakvih ličnih ili stranačkih interesa. Njihovo insistiranje na završetku istrage u slučaju optužbi za državni udar, bez političkog uplitanja, jeste zapravo pokušaj uspostavljanja nove političke paradigme u BiH – one u kojoj je odgovornost za postupke pojedinaca važnija od njihovih funkcija ili političkih uticaja.

Svojim stavom da nema dijaloga s Dodikom, Trojka ne samo da brani dosljednost sopstvene politike, već i podsjeća javnost da su ustavni temelji države crvena linija koja se ne prelazi. Dok se procesi odvijaju, Trojka jasno poručuje: država i njeni zakoni moraju biti jači od bilo kog pojedinca, bez obzira na to koliko se on smatrao politički moćnim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here