Aleksandar Vulin, potpredsjednik Vlade Srbije, reagirao je na odluku Zukana Heleza, ministra odbrane Bosne i Hercegovine, koji je odbio odobriti prelet vojnog aviona ili helikoptera iz Srbije preko teritorija BiH. Vulin je svojim izjavama izazvao veliku pažnju, nazivajući Heleza nesposobnim da spriječi obilježavanje jednog od važnijih praznika srpske zajednice – Dana Republike Srpske. Vulin je istaknuo da “malo je Zukana” da bi uspio zaustaviti Srbe u obilježavanju ovog značajnog datuma, koji je proglašen neustavnim od strane Ustavnog suda BiH.

Ministar Helez je, naime, odlučio da ne odobri prelet vojnog aviona ili helikoptera iz Srbije, koji su planirani za 8. i 9. januar 2025. godine, kada se u Republika Srpska obilježava Dan RS, a Vulin je tu odluku nazvao „glupošću“ i povezivao je s ranijim postupcima političara kao što je Elmedin Konaković. Vulin se požalio da je to nastavak politike zabranjivanja, iako BiH, prema njegovom mišljenju, ne može potpuno onemogućiti dolazak srpskih zvaničnika u svoju zemlju. Također je sarkastično komentirao Helezovu odluku, uspoređujući to s postupcima koje su provodili i drugi političari iz BiH prema Srbiji.

U svom komentaru, Vulin je spomenuo i činjenicu da Srbija, kao država, posjeduje i vojne i civilne avione. Ovi civilni avioni, prema njegovim riječima, bili su od pomoći u kriznim situacijama u BiH, poput gašenja požara i spašavanja života u Federaciji BiH tokom prošlog ljeta. Iako je Helez osudio tu intervenciju, Vulin je ukazao na humanitarne aspekte suradnje, ističući kako ni vojne ni civilne letjelice Srbije nisu predstavljale prijetnju sigurnosti BiH, već su pomagale u spasilačkim operacijama.

Vulin je također postavio pitanje zašto BiH pokušava zabraniti prelete i dolazak srpskih aviona kada, prema njegovim riječima, nije u mogućnosti potpuno zabraniti Srbima dolazak u BiH. Smatrao je da BiH ne bi trebala ometati proslavu Dana Republike Srpske, jer je to jedan od temeljnih praznika za sve Srbe, kako je odlučeno na Svesrpskom saboru. Za Vulinov komentar, Helez je imao oštar odgovor.

Ministar Helez je, reagirajući na Vulinove uvrede, istaknuo da je Vulin poznat po svojim ulicama i primitivnim uvredama. Helez je dodao da takve izjave ne zaslužuju ozbiljan odgovor, te je istaknuo da su njegovi stavovi utemeljeni na zakonima BiH, koji ne dopuštaju takvu vrstu političkog uplitanja. Također je spomenuo da Vulin, iako potpredsjednik Vlade Srbije, iznosi takve stavove bez poštovanja osnovnih principa suvereniteta i unutarnje političke autonomije BiH.

Jedan od ključnih trenutaka u ovoj političkoj raspravi bila je izjava koju je Helez uputio Vulinu: “Fašizam i agresija su prelazni u Vladi R Srbije u posljednjih nešto više od 30 godina”. Ovaj komentar jasno odražava stav ministra Heleza da Srbija nije dovoljno priznala zločine iz prošlih ratova i da njezino političko vodstvo i dalje potiče nacionalističke i ekspansionističke tendencije. Helez smatra da političari poput Vulina ne razumiju i ne poštuju političke realnosti u BiH, što dodatno pogoršava odnose između dviju država.

Ovaj incident otkriva duboku polarizaciju u politici BiH, ali i sukobe između političkih lidera Republike Srpske i Federacije BiH. Vulinov napad na ministra Heleza ukazuje na nacionalne napetosti koje postoje unutar BiH, ali i u širem kontekstu Balkana. Sukobi poput ovog mogu dodatno zakomplicirati političku situaciju i usmjeriti pažnju na suverenitet BiH, koji je pod stalnim prijetnjama zbog vanjskih političkih pritisaka, osobito od strane Srbije.

Zaključno, sukobi poput ovog između Vulin i Helez još jednom potvrđuju kako se političke odluke u BiH često oblikuju ne samo na temelju unutarnjih interesa, već i pod utjecajem regionalnih faktora. BiH ostaje podložna vanjskom političkom pritisku, dok političke stranke i lideri unutar same zemlje nastoje očuvati svoju poziciju i utjecaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here