Sanja Vulić, predsjednica Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, izrazila je svoje mišljenje o trenutnim pravosudnim procesima protiv predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, i Miloša Lukića, vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika. Vulić smatra da su postupci Suda i Tužilaštva BiH usmjereni na kršenje ustavnih prava i podrivanje temelja Dejtonskog mirovnog sporazuma, što može imati dalekosežne posljedice po budućnost Bosne i Hercegovine.

Naglasila je da je Dejtonski sporazum jasno postavio okvir u kojem svi narodi u BiH imaju jednaka prava. Prema njenim riječima, srpski narod ima neotuđivo pravo da bira svoje predstavnike na slobodnim izborima, a trenutni proces protiv Dodika vidi kao napad na to osnovno demokratsko pravo. Vulić je oštro osudila postupak, nazivajući ga “harangom” usmjerenom na eliminaciju Dodika iz političkog života.

U svom obraćanju istaknula je zabrinjavajuće detalje, tvrdeći da su pravosudni organi ubrzali postupak kako bi što prije donijeli osuđujuću presudu. Vulić je upozorila na posljedice ovakvog djelovanja, poručivši da će eliminacija Dodika značiti i kraj za Bosnu i Hercegovinu. Pritom je ukazala na mogućnost produbljivanja političke krize i narušavanja već krhkog povjerenja između konstitutivnih naroda.

Vulić je iznijela i ozbiljne optužbe protiv sudije Sene Uzunović, tvrdeći da je djelovala pod utjecajem odlazećeg američkog ambasadora u BiH, Michaela Murphyja. Prema njenim riječima, ambasador je navodno naredio donošenje osuđujuće presude protiv Dodika i Lukića do 20. januara, prije inauguracije Donalda Trumpa. Takve tvrdnje dodatno su podgrijale političku tenziju, izazivajući sumnje o mogućem vanjskom utjecaju na pravosudni sistem BiH.

U svom govoru, Vulić je naglasila odlučnost srpskog naroda da brani svoje pravo na političko izražavanje. “Ne prijetim nikome, ali ne igrajte se srpskim inatom”, poručila je, ističući uvjerenje da će narod i Dodik na kraju izaći kao pobjednici. Dodala je da je ovaj slučaj više od običnog pravnog pitanja – radi se o očuvanju političkog dostojanstva i prava naroda da slobodno bira svoje lidere.

Kontekst ovih izjava otkriva dublje političke podjele u BiH i potencijalne posljedice za stabilnost zemlje. Vulić je posebno naglasila da su slične situacije u prošlosti već izazvale napetosti i da trenutni postupci mogu dodatno destabilizirati situaciju. Prema njenom mišljenju, politički lideri i institucije trebali bi se fokusirati na očuvanje mira i jednakosti među narodima, umjesto na akcije koje potkopavaju međusobno povjerenje.

Ova situacija podsjeća na važnost poštovanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je temelj funkcioniranja BiH. Ključni principi sporazuma – jednakost, suverenitet i prava konstitutivnih naroda – moraju se poštovati kako bi se osigurala stabilna budućnost zemlje. Ako se, kako Vulić tvrdi, ove vrijednosti zanemare, Bosna i Hercegovina bi se mogla suočiti s ozbiljnim političkim i društvenim posljedicama.

Zaključno, Vulićev apel na očuvanje prava srpskog naroda, bez obzira na političku pripadnost, odražava potrebu za dijalogom i kompromisom u BiH. Svađe i pravni sukobi ne smiju zamijeniti demokratske procese i međusobno poštovanje, jer samo kroz zajedničke napore može se izgraditi stabilna i prosperitetna država. Ovakvi slučajevi trebali bi služiti kao podsjetnik na značaj poštovanja prava svih naroda, čime se osigurava mir i stabilnost u regiji.

Pored kritike na račun pravosudnih institucija i stranog utjecaja, Vulić je istaknula i važnost očuvanja unutrašnje kohezije srpskog naroda. Prema njenim riječima, ovakvi procesi nisu samo napad na jednog političkog lidera, već i na čitav narod koji stoji iza svojih demokratski izabranih predstavnika. “Srpski narod je uvijek pokazivao snagu i odlučnost kada su ga pokušavali potisnuti ili marginalizirati,” rekla je, dodajući da će jedinstvo i solidarnost biti ključni faktori u suočavanju s ovom situacijom. Ova poruka ima za cilj da ohrabri zajednicu i podsjeti na važnost zajedničkog otpora svemu što smatraju nepravednim i nelegitimnim.

Na kraju, Vulić je pozvala međunarodnu zajednicu da preispita svoje djelovanje i ulogu u Bosni i Hercegovini. Naglasila je da svaka akcija koja narušava balans i prava jednog naroda može imati domino-efekt na cijelu zemlju. Ona je apelirala na diplomatske kanale i međunarodne institucije da djeluju u skladu s Dejtonskim sporazumom, umjesto da, prema njenim riječima, podržavaju mjere koje vode ka destabilizaciji. Poruka Vulić jasno odražava stavove dijela političke scene u Republici Srpskoj, koji Dejton vide kao ključ za očuvanje mira i stabilnosti, ali i kao mehanizam zaštite prava konstitutivnih naroda.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here