Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, u svojoj novogodišnjoj poruci na Instagramu ponovo je iznio tvrdnje o utjecaju tzv. “centara moći” u regiji, koji, prema njegovim riječima, navodno žele smjenu vlasti u Srbiji. Iako nije pružio nikakve konkretne dokaze za svoje tvrdnje, Vučić je u svom obraćanju izjavio da se “nadaju smjeni vlasti” u Srbiji oni koji se nalaze u Sarajevu, Zagrebu i Prištini, te im poručio da se „džabe nadaju“ jer vlast u Srbiji neće biti promijenjena.

U videoporuci, koja je objavljena povodom početka 2025. godine, Vučić je govorio o sastancima s predstavnicima američke administracije vezanim za mogućnost uvođenja sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS). Iako je većina poruke bila posvećena tim pitanjima, ključnu pažnju privukle su njegove optužbe upućene susjednim državama.

Ove tvrdnje predsjednika Srbije o uplitanju i pokušaju smjene vlasti kroz “centre moći” u regiji izazvale su određene reakcije, premda nisu podržane nikakvim konkretnim dokazima. Iako je istina da su studenti koji su protestirali u Srbiji dobili podršku od pojedinih političara i javnih ličnosti iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Kosova, tvrdnje o “uroti” i ozbiljnom međunarodnom planiranju smjene vlasti ostaju neosnovane.

Ovaj sadržaj se  uklapa u narativ koji plasiraju mediji bliski režimu, koji često objavljuju informacije koje nisu provjerene ili nisu dovoljno potkrijepljene činjenicama. Tako su, na primjer, mediji u Srbiji objavili identitete studenata iz Zagreba koji su učestvovali u protestima, pružajući dodatnu argumentaciju da se “spoljni faktori” miješaju u unutrašnja pitanja Srbije.

Ove optužbe predsjednika Vučića, koje nemaju jasne temelje, pokreću pitanje o stvarnim motivima iza ovakvih izjava. Očigledno je da Vučić, kao i mnogi političari u autoritarnim režimima, koristi retoriku koja podrazumijeva vanjske prijetnje kako bi učvrstio vlast, stvorio osjećaj ugroženosti i mobilizirao podršku domaće javnosti.

Zaključno, iako se Vučićeve tvrdnje ne temelje na konkretnoj istini, one svakako doprinose njegovoj političkoj naraciji i predstavljaju pokušaj da se dodatno ojača njegov politički kapital. Time se dodatno stvara atmosfera u kojoj je svaki politički protivnik ili protest antidemokratski napad na “narodnu vlast”, što često koristi kao opravdanje za sveobuhvatan nadzor i represiju prenosi tuzlanski.ba

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here