Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je 9. aprila u Jelisejskoj palati u Parizu, gdje je održao dvosatni sastanak s predsjednikom Francuske Emmanuelom Macronom. Nakon sastanka, Vučić se obratio medijima i otkrio ključne teme razgovora, među kojima su dominirale globalna sigurnost, odnosi u regionu, kao i aktuelna politička dešavanja u Bosni i Hercegovini.
Vučić je istakao da su on i Macron zajednički zaključili kako “svijet ulazi u doba opće nesigurnosti koje će dugo trajati”, te da je u takvom kontekstu važno imati velike i pouzdane saveznike poput Francuske. Naglasio je da je Francuska posvećena smirivanju tenzija, posebno kada je riječ o ratnom sukobu u Ukrajini.

O Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj
Vučić je otkrio da je s Macronom razgovarao i o Bosni i Hercegovini, pri čemu je naveo da je to bila “najteža tema” njihovog sastanka. Posebno je istakao protivljenje ideji da je hapšenje Milorada Dodika jedino rješenje za političku krizu, napominjući da je iznio vlastite inicijative vezane za RS i BiH, ali da o njima zasad ne može javno govoriti.
O Kosovu i različitim stavovima
Govoreći o Kosovu, Vučić je potvrdio da postoje nesuglasice između Srbije i Francuske, jer je Francuska priznala nezavisnost Kosova, dok Srbija to odbija. Ipak, naveo je da su stavovi “sve bliži”, te pohvalio Macrona zbog “dubinskog razumijevanja situacije” na Zapadnom Balkanu.
O situaciji u Srbiji i protestima
U izlaganju je Vučić dotakao i unutrašnju situaciju u Srbiji, žaleći se na “teror protesta” koji, kako kaže, traje već četiri mjeseca. Tvrdi da se vlast ponašala mirno i demokratski, uprkos izazovima.
Značaj savezništva s Francuskom
Na kraju je Vučić zahvalio Macronu na dugom i ozbiljnom razgovoru, ističući da je to “pokazatelj važnosti Srbije u međunarodnim okvirima” i naglasio da građani Srbije “trebaju biti ponosni” zbog te pozicije.
Sastanak dolazi u osjetljivom trenutku za cijeli region, a posebno za BiH, gdje tenzije oko nadležnosti i političkih poteza Milorada Dodika ostaju visoke. Vučićeve izjave sugeriraju da Beograd traži prostor za diplomatsko djelovanje, ali i da zadržava čvrstu podršku rukovodstvu RS-a prenosi pressmediabih