Vojin Mijatović, potpredsjednik SDP-a BiH i trenutni dopremijer Federacije Bosne i Hercegovine, iznio je niz veoma direktnih i oštrih stavova u objavi na društvenim mrežama koja je izazvala veliku pažnju. U svom saopštenju, koje naziva “non paper istine”, Mijatović ne štedi nikoga – od političkih lidera, preko građana, do međunarodne zajednice. Njegov ton je kritički, realističan, a često i provokativan, s namjerom da potakne duboko preispitivanje trenutnog stanja u državi.
U samom uvodu, Mijatović ukazuje na ono što vidi kao kontinuitet destruktivne politike koja se, prema njegovim riječima, najintenzivnije manifestuje u posljednjim mjesecima. Tvrdi da se pred očima javnosti odvija najozbiljniji pokušaj urušavanja države BiH do sada, ali naglašava da se više ne treba fokusirati samo na posljedice, već konačno treba analizirati i temeljne uzroke problema.
Posebnu pažnju posvećuje političkim liderima koji, kako navodi, vladaju decenijama bez stvarne namjere da donesu promjene. Podsjeća da mnogi od njih datiraju još iz perioda Sarajevske olimpijade 1984. godine i da su preživjeli sve faze tranzicije – od socijalizma, preko rata, pa do postratne privatizacije i aktuelne političke stvarnosti. Ti isti lideri, smatra on, i dalje drže glavne pozicije u vlasti, što vidi kao jasan znak da politički sistem nije usmjeren na promjene, već na održavanje statusa quo.
Mijatović ide i korak dalje, kritikujući i nove generacije političara koje naziva lošim kopijama svojih prethodnika. Prema njegovom mišljenju, ti mlađi akteri pokušavaju se dokazati kroz još radikalnije i sebičnije metode, čime dodatno pogoršavaju političku klimu u zemlji.
Posebno upečatljiv dio njegove izjave odnosi se na biračko tijelo. Mijatović otvoreno kaže:
“Od Olimpijade u Sarajevu pa sve do danas građani uporno glasaju za iste lidere i nemojte da se lažemo oko toga.”
Prema njegovom mišljenju, građani su suodgovorni za stanje u zemlji, jer svojim izborima konstantno podržavaju iste politike i iste ljude. Ovdje se dotiče i jedne dublje društvene dijagnoze:
-
Većina Srba, prema njemu, želi disoluciju države;
-
Većina Bošnjaka teži ka dominaciji;
-
Većina Hrvata zagovara federalizaciju.
„Nemojmo da se lažemo više“, ponavlja u više navrata, naglašavajući da se ne radi o političkim elitama same po sebi, nego o većinskim društvenim stavovima koje te elite odražavaju. Time zapravo problem premješta sa političkih vrhova na šire društvene mase.
U svom daljem izlaganju, on oštro kritikuje i porast nacionalizma, koji opisuje kao normu u bosanskohercegovačkom društvu. Takođe, ističe i uticaj vjerskih zajednica, koje su, kako tvrdi, postale glavni identitetski stubovi, što prema njegovom mišljenju ide direktno protiv ideje sekularne države. Iako BiH formalno ima sekularno uređenje, Mijatović smatra da je to više fikcija nego stvarnost.
Nije ostao ravnodušan ni prema međunarodnoj zajednici, za koju kaže da od nje ne treba očekivati čuda. Smatra da je iluzorno vjerovati da će stranci riješiti unutrašnje probleme BiH, jer kako kaže: “Zašto bi oni za nas pravili bolje društvo i državu?”
Prema njegovoj analizi, postoji jasan zaključak: aktuelni politički akteri, kao ni većina građana, ne žele suštinske promjene. Promjene su moguće tek kada se pojave:
-
Novi ljudi, koji dolaze bez naslijeđenih interesa i političkih dugova;
-
Nova većina, koja neće pristajati na postojeći sistem vrijednosti;
-
Novi pristup politici, koji podrazumijeva odgovornost, hrabrost i spremnost na kompromis.
„Sve drugo je šuplja priča i nastavak agonije“, poručuje Mijatović, jasno ukazujući da nema prostora za iluzije. U njegovoj viziji, BiH može postati drugačije mjesto tek kada njeni građani to zaista odluče, a ne kada to očekuju od političara koji već decenijama dokazuju da im promjene nisu cilj.
U završnici poruke, Mijatović podvlači osnovnu poruku koju je želio prenijeti – živimo kako biramo. Svako negiranje tog stava vidi kao odbijanje odgovornosti i produžavanje trenutnog stanja. Njegov stav ne ostavlja prostor za izgovore, a upućen je podjednako i političarima, i međunarodnim akterima, i – najvažnije – samim građanima Bosne i Hercegovine.