Predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković, nedavno je izrazio zadovoljstvo odlukom Suda Bosne i Hercegovine (BiH) koja je ukinula mjere pritvora predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku. Ova odluka, kako je rekao, potvrđuje ono na što su iz Republike Srpske upozoravali duže od dvije godine. Višković je ovom prilikom jasno istakao da pravda ponekad zahtijeva strpljenje jer “nekad mora da protekne mnogo vremena da bi došla pravda”, naglašavajući da je pravosudni sistem konačno postupio u skladu sa zakonom, ali da se to moglo dogoditi i ranije.
U svom obraćanju medijima u Bratuncu, Višković je podsjetio na važnost poštivanja zakonodavnih institucija i propisa koji su uspostavljeni kroz Parlamentarnu skupštinu BiH, Narodnu skupštinu Republike Srpske i Parlament Federacije BiH. Prema njegovim riječima, upravo ti zakoni su osnova na kojoj se mora temeljiti rad svih sudova, bez obzira da li su to Ustavni sud, Sud BiH ili niži sudovi poput okružnih i općinskih. Time je istaknuo da se pravda ne može i ne smije donositi pod utjecajem političkih pritisaka, već isključivo kroz primjenu važećih zakona.
Takođe, Višković je izrazio zahvalnost zaposlenima u pravosudnim institucijama BiH koji su, po njegovim riječima, “smogli snage da kažu da ne mogu djelovati na osnovu odluka zvaničnika kakav je Christian Schmidt”. Ova izjava se odnosi na nekadašnjeg visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, čije su odluke često izazivale kontroverze i neslaganja, posebno u entitetu Republika Srpska. Višković je time naglasio da se konačno poštuju suverene institucije i zakonske procedure, bez uplitanja izvaninstitucionalnih aktera.
On je dodatno naglasio da je odluka Suda BiH bila jedina logična, i da je Republika Srpska na to ukazivala duže od dvije godine. Prema njegovim riječima, cijeli proces mogao je biti okončan mnogo ranije da je Tužilaštvo BiH odmah odbilo voditi postupak koji nije bio u skladu sa zakonima Bosne i Hercegovine. Ova primjedba ukazuje na dugotrajne političke i pravne tenzije koje su pratile slučaj Milorada Dodika, te na značaj poštivanja pravnog okvira u kojem institucije treba da djeluju.
Kada je govorio o reakcijama tzv. “trojki” iz Federacije BiH i Republike Srpske, što je lokalni izraz za političke koalicije ili grupe koje se često međusobno osporavaju, Višković je bio oštar u ocjenama. On je kazao da upravo zbog takvih reakcija “trojke” i jesu trojke, a da bi da su bili značajniji politički akteri bili “sedmorke” ili “desetorke”. Ovim je aludirao na to da ti akteri nisu dovoljno uticajni ili relevantni u političkoj sceni te da ne mogu da diktiraju pravac ili donošenje odluka koje se tiču Republike Srpske.
Ukratko, poruka Viškovića jasno odražava stav da pravda mora biti sprovođena na osnovu zakona i institucija, a ne pod političkim pritiscima ili odlukama pojedinaca iz međunarodnih krugova koji nemaju zakonski legitimitet. Odluka Suda BiH o ukidanju pritvora predsjedniku RS smatra se, prema njegovim riječima, i pravnim i političkim trijumfom, koji pokazuje da su se institucije konačno vratile na pravi put.
Takođe, ovaj slučaj još jednom otkriva složenost i osjetljivost pravosudnog sistema u Bosni i Hercegovini, gdje se često prepliću politički interesi sa pravnim normama. Važno je napomenuti da je jačanje pravne države i nezavisnosti sudstva ključni izazov za stabilnost i budućnost BiH, naročito u vremenu kada različiti akteri nastoje da institucionalne procese koriste u političke svrhe. U tom smislu, Viškovićev stav odražava zahtjev za vladavinom prava i transparentnim radom pravosudnih organa, što je osnovni preduslov za povjerenje građana u državu.
S obzirom na sve navedeno, jasno je da su institucije pod pritiskom i da se nalaze na raskrsnici — ili će se pokazati kao čuvari pravde ili će se dodatno urušavati zbog političkih manipulacija. Višković je svojim izjavama poslao snažnu poruku da institucije Republike Srpske i dalje vjeruju u pravni okvir i zakonske procedure, te da je važno istrajati u poštivanju zakona bez obzira na sve izazove. Time se ističe potreba za dosljednošću i pravnom sigurnošću, neophodnim elementima za očuvanje mira i stabilnosti u cijeloj Bosni i Hercegovini.