Ovog vikenda je oko šezdeset volontera započelo akciju čišćenja smeća s obala Jablaničkog jezera, u okviru dvodnevne ekološke inicijative. Ova akcija je organizovana kao odgovor na posljedice bujičnih poplava i klizišta koje su pogodile ovaj kraj početkom oktobra, preplavivši jezero otpadom. Inicijatori čišćenja su ekološki aktivisti i lokalne turističke zajednice, a kako izvještava Radio Slobodna Evropa, akcija je naišla na dobar odaziv i podršku lokalne zajednice.

Narednog vikenda planirano je slično čišćenje Grabovičkog jezera, koje je takođe pogođeno poplavama. Ove akcije predstavljaju važan korak u sanaciji štete koju su poplave nanijele prirodi i životnoj sredini ovog područja.

Početkom oktobra, velike kiše su izazvale brojne probleme u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, a situacija je bila najkritičnija u Donjoj Jablanici, gdje su klizišta i poplave odnijele 19 života. Stradali su ukopani 15. oktobra u naseljima Donja Jablanica, Zlate i Djevor, što je dodatno naglasilo težinu ove prirodne katastrofe.

Jedan od učesnika čišćenja komentarisao je akciju riječima: „Ovo je pravi patriotizam i ljubav prema svom rodu,“ čime je izrazio ponos i zahvalnost volonterima koji su se odazvali da pomognu u vraćanju prirodnog izgleda ovog područja.

Poplave i klizišta izazvana početkom mjeseca pokrenula su niz negativnih posljedica, uključujući uništavanje brojnih objekata. Najveći broj žrtava zabilježen je u Donjoj Jablanici, a Vlada Federacije BiH je obavijestila javnost da je obrušavanje kamenoloma bilo jedan od ključnih uzroka tako velikih gubitaka života. Naime, obrušavanje ovog terena dodatno je pogoršalo situaciju, uzrokujući brzo kretanje bujica i blata koje su uništile mnoge kuće i objekte.

Video pogledajte OVDJE

Prema procjenama, najmanje 230 objekata je uništeno u ovoj katastrofi. Ukupna materijalna šteta u regiji Jablanice iznosi oko 25,6 miliona eura, što jasno ukazuje na ogromne posljedice koje je ova nesreća ostavila iza sebe. Lokalno stanovništvo, zajedno s vlastima, sada se suočava s velikim izazovom sanacije ovog područja, obnavljanja oštećenih objekata i vraćanja normalnih uvjeta za život.

Civilna zaštita opštine Jablanica izdala je saopštenje u kojem je naveden rok za podnošenje zahtjeva za prijavu štete. 23. oktobar je krajnji rok do kojeg pravna i fizička lica mogu podnijeti zahtjeve za oštećenje ili uništenje imovine uzrokovano ovom prirodnom katastrofom. To uključuje sve objekte koji su pretrpjeli štetu od velikih kišnih padavina i klizišta na području ove opštine.

Ove mjere su ključne kako bi se utvrdila tačna šteta i pružila potrebna pomoć pogođenim stanovnicima, ali i kako bi se pokrenuli planovi za obnovu ovog područja. Pomoć lokalnim zajednicama i brza reakcija vlasti u ovakvim situacijama od vitalne su važnosti, ne samo kako bi se nadoknadile materijalne štete, već i kako bi se ljudima vratio osjećaj sigurnosti i stabilnosti nakon ovako teških događaja.

Uprkos velikim gubicima, solidarnost i zajednički napori lokalnih vlasti, volontera i ekoloških aktivista pružaju nadu da će se Jablanica i okolna područja oporaviti od ove katastrofe. Volonterske akcije čišćenja, poput one na Jablaničkom jezeru, pokazuju da zajedništvo i briga za okoliš mogu biti važan korak u procesu oporavka i vraćanja normalnog života.

U narednim sedmicama i mjesecima, fokus će biti na obnovi oštećenih područja, ali i na prevenciji budućih katastrofa, posebno u regijama koje su podložne klizištima i poplavama. Ekološke akcije i veća pažnja prema prirodi možda će biti ključni u sprječavanju sličnih događaja u budućnosti.

Ova dvodnevna akcija čišćenja je tek početak dugotrajnog procesa oporavka, ali njen značaj je veliki. Očuvanje okoliša i sanacija oštećenih dijelova prirode nakon katastrofe ne samo da pomažu u vraćanju prirodnih ljepota, već i jačaju lokalne zajednice i podstiču odgovornost prema prirodi i budućim generacijama prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here