Nedavno je nastala velika politička uzbuna u Bosni i Hercegovini zbog hapšenja Nenada Nešića, ministra sigurnosti. Prema tvrdnjama novinara Slobodana Vaskovića, Nešić je trenutno smješten u Kazneno-popravnom zavodu (KPZ) Vojkovići, gdje se nalazi pod najstrožijim pritvorskim mjerama. Nakon što je 29. decembra 2024. godine izdan nalog za njegov pritvor, Nešić je smješten u samicu i izolovan od drugih pritvorenika, što znači da mu je onemogućen bilo kakav kontakt sa spoljnim svijetom, uključujući i razgovore s ostalim pritvorenicima. Kako piše Vasković, cilj ovog režima je spriječiti bilo kakvu mogućnost komunikacije s njegovim saradnicima van KPZ-a, kao i sprečavanje razmjene informacija koje bi mogle biti od koristi njegovim saveznicima.
Nešić se suočava s ozbiljnim optužbama, uključujući pranje novca, zloupotrebu položaja, reketiranje i nanesenje višemilionske štete preduzeću JP Putevi RS. Pored njega, optuženi su i Mladen Lučić, vlasnik firme Legend, kao i Milan Dakić, direktor JP Putevi RS. Postoji i tvrdnja da bi istraga trebala obuhvatiti i sve aktivnosti koje je Nešić obavljao tokom svog mandata kao ministar sigurnosti, jer bi njegove radnje mogle imati dalekosežne političke i ekonomske posljedice.
Ovo hapšenje izazvalo je značajne političke potrese, osobito kada je riječ o koalicionim odnosima na državnom nivou. Stranke iz Republike Srpske, koje su opozicija, intenzivno podržavaju smjenu ministra Nešića. S druge strane, stranke Trojke i HDZ BiH sada razmatraju kako dalje postupiti. U Parlamentu postoji većina koja podržava smjenu ministra, ali je pitanje hoće li biti moguće izvršiti i smjenu cijelog SNSD-a iz vlasti. Milorad Dodik, lider SNSD-a, naglašava da bez njegovih stranaka vlast na nivou države nije moguća, dok partneri iz Trojke sugeriraju da bi bilo moguće uspostaviti saradnju s drugim političkim subjektima iz Republike Srpske.
Jedno od ključnih pitanja koje se nameće jest i sigurnost koja je bila vezana uz Nešića. Naime, postoje ozbiljne sumnje u to kako je Nešić prošao sigurnosne provjere koje bi mu omogućile pristup osjetljivim podacima. Ovo postavlja pitanje da li su sigurnosni propusti u vezi sa njegovim imenovanjem i naknadnim radom došli iz nesređenog sistema ili je riječ o vrlo pažljivo planiranoj i tajnoj istrazi koja nije otkrila sve potrebne informacije na vrijeme.
S obzirom na trenutačnu političku dinamiku, HDZ BiH apelira na očuvanje postojećih koalicionih odnosa, dok stranke Trojke razmatraju mogućnost promjena. U narednim danima mogli bi se dogoditi novi politički susreti i sastanci, koji bi mogli donijeti jasniji odgovor na to kako će se dalje oblikovati vlast na državnom nivou. Od ključne važnosti bit će prva sjednica Vijeća ministara ove godine, koja bi mogla pružiti konačnu sliku o budućnosti koalicije, te o tome hoće li doći do značajnih promjena u vladavini na nivou BiH.
Nadalje, u politici BiH pitanje Nešićevog hapšenja i njegovog pritvora izaziva širu javnu diskusiju o mogućim političkim i institucionalnim promjenama. Iako opozicija vidi ovo hapšenje kao priliku za slabljenje pozicija vladajuće koalicije, u SNSD-u i srodnim strankama nastoji se održati stabilnost unutar vlasti, ističući važnost koalicionih odnosa. No, u isto vrijeme, sve više se pojavljuju spekulacije o tome koliko bi političke implikacije hapšenja Nešića mogle utjecati na integritet same koalicije, posebno kada se razmatraju stavovi pojedinih stranaka o budućim političkim smjerovima.
Osim što se pitanje sigurnosti, zaštite povjerljivih podataka i sigurnosnih provjera sve više istražuje, u političkom smislu, situacija s Nešićem stavlja i cijeli sistem pod lupu. Također, mogući potresi u koalicionim odnosima mogli bi imati dugoročne posljedice za političku dinamiku u BiH, pa je i dalje neizvjesno hoće li doći do ozbiljnih promjena u sastavu vlasti. U svakom slučaju, predstojeći period donosi mnogo pitanja na koja bi odgovore mogli dati politički susreti i dalje istrage, koje će oblikovati sljedeće korake za BiH u 2025. godini.
Hvala na čitanju! Vaša pažnja je mnogo cijenjena.