U posljednje vrijeme, izvještaji o finansijskim gubicima u Javnom preduzeću “Šume Republike Srpske” privlače veliku pažnju javnosti, pogotovo zbog velikih iznosa u pitanju. Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a, Savo Minić, naveo je da gubici ove godine iznose oko 6,3 miliona KM, iako je tek nekoliko dana ranije izjavio da su oni blizu 5 miliona KM. U javnosti vlada dojam da niko u potpunosti ne zna kolika je stvarna šteta i koliko sredstava je izgubljeno. Naime, prema Minićevim tvrdnjama, gubici u posljednjih 15 godina pod vladavinom tzv. “Organizovane Bande” premašuju 130 miliona KM, a postoji sumnja da su oni još i veći.

Savo Minić nedavno je izjavio da su rukovodioci u “Šumama RS” do sada imenovani isključivo po političkoj liniji, bez obzira na stručnost ili sposobnost. Ova izjava, u kojoj on zapravo priznaje odgovornost vlasti za katastrofalno stanje u ovom preduzeću, izazvala je buru reakcija u javnosti. Ministar je napomenuo da će sada prednost dobiti stručnost nad političkim opredjeljenjem, iako su mnogi skeptični prema takvom obećanju. Kritičari smatraju da su “Šume RS” oduvijek bile tretirane kao plijen za pljačku, umjesto kao izvor stabilnih prihoda i razvoja.

U pozadini ovih događaja, Milorad Dodik, predsjednik RS-a, započeo je tzv. “sječu kadrova” u “Šumama RS”, ljut zbog činjenice da njegova porodična firma “Prointer” nije uspjela ostvariti očekivani profit iz ovog javnog preduzeća. Prointer je takođe nedavno dospio na Crnu listu Sjedinjenih Američkih Država, što je dodatno otežalo poslovanje firme. Softverski sistem, koji je Prointer uveo u “Šume RS”, nije ispunio očekivanja, a njegova neadekvatna primjena stvorila je dodatne troškove i zastoje. Uprkos papreno plaćenih 17 miliona KM, ovaj sistem nije postigao funkcionalnost potrebnu za efikasno poslovanje, te je djelimično odgovoran za visoke gubitke koje preduzeće trpi.

U vezi s problemima u “Šumama RS” pojavljuju se i dodatne optužbe vezane za dodjelu koncesija i loše upravljanje šumskim resursima. Vlada RS, prema izvještajima, dodijelila je koncesiju na lovište na prostoru od 8.000 hektara Slavenu Ristiću, vlasniku kompanije TRZ “Bratunac”. Taj prostor, koji se nalazi na teritoriji Šumskog gazdinstva (ŠG) “Klekovača”, planiran je za proizvodnju drvne mase tokom 2024. godine. Međutim, činjenica da je lovište sada pod privatnom koncesijom otežava eksploataciju drvne mase i direktno utiče na prihode Šumskog gazdinstva i javnog preduzeća.

Nedavno dešavanje u vezi sa šumskim resursima RS-a ukazuje na ozbiljan problem sa tzv. “šumokradicama” koje, prema riječima istraživača Slobodana Vaskovića, imaju punu podršku vlasti u RS-u. Sumnja se da su oni direktno odgovorni za dugogodišnje pljačkanje šuma, koje je stvorilo ogromne finansijske gubitke. Članovi vlasti, iako su svjesni ovog problema, izbjegavaju pozivanje na odgovornost pojedinaca unutar vlastitih redova, koji bi mogli biti uključeni u ove kriminalne aktivnosti. Umjesto toga, pažnja se skreće na trenutne gubitke, dok se odgovornost za prošle i sadašnje štete minimizira ili potpuno zanemaruje.

Ova situacija pokazuje da se vlast u RS-u nalazi u začaranom krugu problema uzrokovanih lošim upravljanjem, korupcijom i privatizacijom resursa javnih preduzeća. Na osnovu trenutnih događanja, javnost sve više gubi povjerenje u sposobnost trenutne vlade da zaustavi dugotrajnu pljačku šuma i spriječi dalje propadanje javnih resursa. Dodikova vlast našla se pred ozbiljnim pitanjem – hoće li biti spremni preuzeti odgovornost za ekonomski haos koji su proizveli, ili će i dalje pokušavati prebacivati krivicu na niže činovnike i pravdati se izjavama o “organizovanoj bandi”?

Zaključujući, ovaj slučaj predstavlja ozbiljan test za integritet institucija u Republici Srpskoj. Neophodna je reforma, i to ne samo u “Šumama RS”, već i u svim javnim preduzećima koja trpe posljedice političke korupcije. Bez suštinske promjene pristupa, finansijske štete će se nastaviti, a resursi će se iscrpljivati na račun budućih generacija.

Bez hitne intervencije i reformi, ovi sistemski problemi nastaviće opterećivati javne resurse, dodatno ugrožavajući ekonomsku stabilnost Republike Srpske.

Hvala na čitanju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here