Vanredno obraćanje ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine

U posljednjem vanrednom obraćanju, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković, govorio je o ozbiljnoj situaciji koju je izazvala odluka Vlade Republike Srpske. Naime, RS je proglasila Annu Lührmann, ministricu za Evropu i klimu u Ministarstvu vanjskih poslova Njemačke, nepoželjnom osobom. Ova odluka nije samo izazvala alarmantne reakcije unutar BiH, već i značajno uzburkala međunarodnu zajednicu. Ovaj potez je doveo do brojnih kritika i stanja koje konstatovao Konaković opisuje kao jedan od najznačajnijih diplomatskih incidenata u modernoj historiji naše zemlje. Takav iskorak od strane RS predstavlja ozbiljan udarac na diplomatske odnose i dodatno pogoršava ionako napetu situaciju u regionu.

Ministar je naglasio da je situacija koja se razvila postala vanredna, te je Ministarstvo vanjskih poslova BiH spremno preduzeti određene mjere kako bi alarmiralo međunarodnu zajednicu. Konaković je istakao da će biti upućena zvanična pisma čelnicima Evropske unije, ministrima vanjskih poslova država članica EU, kao i Sjedinjenim Američkim Državama i drugim relevantnim institucijama, uključujući EUFOR i NATO. Ova pisma će sadržavati jasne poruke o ozbiljnosti situacije i potrebama za brzim djelovanjem. Konaković je također poručio da BiH ne može ostati pasivna u ovom trenutku, posebno s obzirom na to da se radi o direktnom napadu na ljudska prava i međunarodne norme.

Direktna prijetnja visokom diplomati Njemačke

Tokom svog obraćanja, ministar Konaković je istakao da je ponašanje Milorada Dodika, predsjednika RS, direktna prijetnja visokom diplomatu Njemačke. Ovakvo ponašanje, naglašava, ne može se tolerisati, te je potrebno hitno djelovanje kako bi se spriječile moguće eskalacije sukoba. Konaković je upozorio na to kako su ovakvi potezi prešli granice političkog neslaganja, ulazeći u zonu potencijalne fizičke prijetnje po život diplomata. Ove prijetnje ne mogu ostati bez odgovora. U tom kontekstu, ministar je pozvao sve relevantne institucije da prepoznaju ozbiljnost situacije i adekvatno na nju odgovore.

Ministar Konaković je također naveo da postoje informacije sa terena koje ukazuju na to da ni direktor ni ministar unutrašnjih poslova RS nisu podržali ovu odluku. Međutim, Dodik je insistirao na njenoj realizaciji, što pokazuje da se situacija u RS razvija u pravcu sve većih tenzija i izazova za stabilnost cijelog regiona. U ovom kontekstu, njegov stav se čini sve više usklađenim sa interesima Moskve, a ne sa evropskim vrijednostima. Ova konstatacija otvara pitanje o stvarnim motivima iza takvih politika, koje mogu imati dalekosežne posljedice ne samo za Bosnu i Hercegovinu, već i za cijelu regiju Balkana.

Političke implikacije i međunarodna zajednica

Ministar se osvrnuo na šire političke implikacije ove situacije, smatrajući je testom za Evropsku uniju. Konaković je pozvao EU da se jasno opredijeli i pokaže odlučnost u pogledu Dodikovih poteza. Smatra da bi hitna intervencija EUFOR-a mogla biti ključna za stabilizaciju situacije. Također, posebno je naglasio potrebu za hapšenjem ključnih osoba koje predstavljaju prijetnju regionu, uključujući Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića. Takve mjere, ako se realiziraju, mogle bi poslati snažnu poruku da međunarodna zajednica ne tolerira destabilizaciju regiona.

Konaković je izražavao svoju zabrinutost zbog mogućih vojnih saveza RS sa Srbijom i Mađarskom, naglašavajući da takvi potezi mogu dodatno destabilizovati region. U tom kontekstu, upozorio je da bi bilo kakva podrška Beograda ovom ponašanju bila izuzetno opasna, te je zatražio od zvaničnog Beograda da se očituje o svojoj poziciji prema Dodikovim postupcima. Ovo pitanje ne smije biti prepušteno samo spekulacijama. Važno je da međunarodna zajednica, a posebno EU, preuzme odgovornost i ispitati sve aspekte ovih odnosa kako bi se spriječili potencijalni sukobi u budućnosti.

Neophodnost brze reakcije sigurnosnih institucija

U svom obraćanju, Konaković je takođe ukazao na hitnu potrebu za imenovanjem ministra sigurnosti BiH, naglašavajući da je trenutna sigurnosna situacija izuzetno nestabilna i da zahtijeva brzu reakciju. “Ne možemo dozvoliti da se slične situacije ponavljaju u budućnosti,” rekao je, pozivajući sve relevantne aktere da se uključe u proces stabilizacije. Potrebno je formirati posebne timove koji će se baviti analizom trenutne situacije i razvijanjem strategija za prevenciju nasilja.

U zaključku, Konaković je poručio da je neophodno da pravosudne institucije BiH ubrzaju svoje aktivnosti u pogledu privođenja Dodika pravdi. Ukoliko se ovakve situacije ne riješe na vrijeme, postoji rizik od nasilne reakcije koja može dovesti do ozbiljnih posljedica za sve građane BiH. Ovaj trenutak predstavlja izazov ne samo za BiH, već i za međunarodnu zajednicu u cjelini, a posebno za EU i NATO, koji će morati reagirati i preuzeti odgovornost za stabilnost u regionu. Preporučuje se održavanje hitnih sastanaka sa ključnim međunarodnim partnerima kako bi se razradile mjere koje će dovesti do trajne stabilizacije i zaštite ljudskih prava u Bosni i Hercegovini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here