Tokom košarkaške utakmice Crvene zvezde, navijačka grupa “Delije” izazvala je veliku pažnju i kontroverzu podizanjem grba vojske Republike Srpske (RS). Ovaj čin naišao je na brojne osude zbog političke simbolike koju nosi, dok je istovremeno pokrenuo raspravu o granicama ponašanja na sportskim tribinama i ulozi sporta kao prostora za ujedinjenje.
Ono što je trebalo biti večer posvećena sportskom nadmetanju, pretvorilo se u događaj obojen političkim tonovima. Navijači domaćeg tima odlučili su na tribinama istaknuti simbol koji se povezuje s vojnim djelovanjem tokom 1990-ih, perioda obilježenog brojnim zločinima. Ovaj potez nije prošao nezapaženo, već je izazvao lavinu reakcija kako domaće tako i međunarodne javnosti. Mnogi su izrazili svoje mišljenje putem društvenih mreža, dok se očekuje i formalna reakcija Eurolige, organizacije koja ima jasno definisana pravila o neutralnosti sportskih događaja.
РЕПУБЛИКА СРПСКА 🔴🔵⚪️#kkcz #WeAreTheTeam pic.twitter.com/DBMxwwHzhs
— KK Crvena zvezda Meridianbet (@kkcrvenazvezda) January 10, 2025
Pod zastavom vojske RS-a počinjeni su, prema historijskim izvorima, zločini koji su ostavili trajne posljedice na stanovništvo Balkana. Upravo zbog toga, isticanje ovakvog simbola na sportskom događaju smatra se provokativnim i neprikladnim. Mnogi smatraju da sport treba ostati neutralna arena, oslobođena političkih i nacionalističkih poruka, što je ovim činom dovedeno u pitanje.
Navijači Crvene zvezde su svoj potez podržali koreografijom koju su izveli na tribinama, dok je sam klub objavio video snimak događaja na svojim društvenim mrežama. Ova objava je dodatno razbjesnila dio javnosti, jer je shvaćena kao indirektna podrška politički osjetljivom simbolu. Kritičari ističu da je klub trebalo da zauzme stav protiv takvih provokacija i distancira se od političkih implikacija koje mogu naštetiti njegovoj reputaciji.
Reakcije na društvenim mrežama bile su podijeljene. Neki navijači izrazili su ogorčenje zbog politizacije sporta, dok su drugi stali u odbranu navijačke grupe. “Zvezda, a ne politika” bio je jedan od komentara koji se često mogao pročitati, dok su neki išli korak dalje i direktno kritikovali vođstvo kluba. Pojedinci su čak upotrijebili oštru retoriku, zahtijevajući promjene unutar uprave tima.
Ovakvi incidenti nisu rijetkost kada je riječ o navijačkoj grupi “Delije”. Njihovo ponašanje na tribinama često prelazi granice prihvatljivog, a nacionalističke poruke i povici postali su gotovo redovna pojava. Lista sličnih događaja uključuje:
- Isticanje zastava i simbola povezanih s političkim ili vojnim entitetima.
- Skandiranje nacionalističkih parola tokom utakmica.
- Koreografije koje izazivaju osudu zbog svog političkog sadržaja.
U ovom slučaju, Euroliga će morati odlučiti kako reagirati. Njena pravila strogo zabranjuju bilo kakve političke poruke na utakmicama, a kazne za prekršaje mogu uključivati novčane sankcije, pa čak i zabranu igranja pred publikom. Pitanje je, međutim, hoće li ove mjere biti dovoljno rigorozne da spriječe slične incidente u budućnosti.
Zaključak
Ono što je trebalo biti noć posvećena sportskom duhu, zasjenjeno je djelovanjem navijača koji su isticanjem vojnih simbola podijelili javnost. Dok neki ovaj potez smatraju izrazom slobode govora, drugi ga vide kao sramotu za savremeni sport i priliku za dodatne tenzije. Sport bi trebao biti simbol zajedništva i prostora u kojem se različitosti spajaju kroz fer igru, ali ovakvi incidenti ruše tu viziju.
Ključno pitanje ostaje: kako osigurati da sport ostane neutralan? Euroliga i sportske organizacije širom svijeta morat će razviti efikasnije mehanizme za sankcionisanje i prevenciju ovakvih pojava. Samo kroz odlučne mjere moguće je očuvati integritet sporta i vratiti fokus na ono što je zaista važno – igru i sportsku izvrsnost prenosi sportsport.ba