Klub zastupnika Narodnog evropskog saveza (NES) u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine dostavio je Nacrt Zakona o pravima majki koje imaju četvero i više djece. Ovim nacrtom nastoji se definisati prava majki, kao i uslovi za ostvarivanje tih prava, uključujući finansiranje, nadzor te druge aspekte važnih za implementaciju. Cilj zakona je podržati majke u FBiH, uzimajući u obzir demografske izazove s kojima se suočava stanovništvo.

Prema članu 2. ovog Nacrta, majke koje rode četvero i više djece, a koje nisu zaposlene, imat će pravo na redovna mjesečna primanja u iznosu od 50% prosječne plate u FBiH. Majke koje su u radnom odnosu ostvaruju pravo na mjesečna primanja u iznosu od 25% prosječne plate. Ova odredba osigurava finansijsku podršku porodicama i podstiče majke da ostanu aktivne u radnoj snazi, pružajući im određeni nivo stabilnosti.

Nadalje, član 4. uređuje penzijski staž za majke koje nisu zaposlene, navodeći da se za svaku godinu starosti djeteta priznaje šest mjeseci penzijskog staža. Majkama koje su u radnom odnosu penzijski staž se uvećava za mjesec i 15 dana za svako dijete, pod uvjetom da one same podnesu zahtjev poslodavcu. Ovim se pokušava osigurati da majke ne budu uskraćene u penzijskom sistemu zbog brige o djeci.

Član 6. zakona se bavi pravom na penziju, navodeći da majke sa četvero ili više djece imaju pravo na penziju nakon ispunjavanja uslova propisanih zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju. Ovo pravo omogućava majkama da imaju sigurno penzijsko zbrinjavanje, bilo na osnovu godina starosti ili penzijskog staža.

NES navodi da je ovaj zakon važan jer statistike pokazuju opadajuću stopu nataliteta u Bosni i Hercegovini. Donošenjem zakona želi se podstaći rađanje, osigurati pozitivna demografska kretanja i zaštititi biološka supstanca stanovništva. Zakon se fokusira na podršku porodicama s većim brojem djece, kao ključnom dijelu društva, te predlaže uključivanje svih društvenih slojeva i institucija u njegovu primjenu.

Odluke o pravima na osnovu ovog zakona donosit će Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, dok će žalbe biti razmatrane od strane Federalnog ministarstva pravde. Prema popisu iz 2013. godine, u FBiH postoji 10.546 porodica s četvero djece i 3.725 porodica s petoro i više djece, što znači da bi ukupno 14.271 porodica imala pravo na ova primanja.

Finansiranje provođenja zakona zahtijevalo bi mjesečno oko 10 miliona KM. Predlaže se osiguranje sredstava putem povećanja akciza na alkohol i duvan, uvođenjem poreza na luksuzne automobile, nekretnine koje premašuju osnovne potrebe za stanovanje, neiskorišteno zemljište te diferenciranim poreznim stopama na visoke plate.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here