U poslednje vreme, političke tenzije u Srbiji postale su sve izraženije, a izjave političara dodatno podgrevaju postojeće podela. Janko Veselinović, lider Pokreta za preokret, kritikovao je nedavnu izjavu Vladimira Đukanovića, člana Srpske napredne stranke (SNS), koji je optužio Krajišnike da su u većem broju „suradnici hrvatske službe“, tvrdeći da to rade iz razloga imovine ili zbog straha od hapšenja. Ova izjava izazvala je ogorčenje među mnogima, jer je poslala poruku koja može dodatno podeliti Srbe i narušiti odnose između Srba iz Hrvatske i domicilnog stanovništva Srbije.
Prema Veselinoviću, ovakve tvrdnje samo pogoršavaju situaciju i ponižavaju Krajišnike, koji su već pretrpeli velike gubitke tokom ratnih dešavanja u bivšoj Jugoslaviji, uključujući progon i gubitak imovine. On ističe da izjava Đukanovića nije samo neosnovana, već i politički motivisana, te da je ovom izjavom jasno da su Srbi iz Krajine za SNS bili samo biračka mašinerija i da je njihova briga o njihovim pravima često bila podložna raznim ucjenama.
Veselinović dodatno naglašava da su ovakve etikete i optužbe duboko pogrešne, jer Srbi iz Hrvatske, naročito Krajišnici, imaju dugu i tešku istoriju. Umesto da im se oda priznanje za njihov doprinos i borbu za očuvanje identiteta, oni se ponovo stavljaju u negativni kontekst, kao da su izdajnici ili sumnjivi pojedinci. Takvi stavovi mogu dovesti do toga da Krajišnici budu smatrani sumnjivima u svim aspektima života, uključujući zapošljavanje u vojsci, policiji ili državnim službama. Ovo bi moglo imati dugoročne negativne posledice, jer bi se stvorio dubok jaz između Srba iz Hrvatske i ostatka srpske populacije, što bi otežalo integraciju i pomirenje.
Pored političkog aspekta, Veselinović smatra da je izjava Đukanovića samo deo šire strategije koju sprovodi vlast, a koja ima za cilj da odvraća pažnju javnosti od stvarnih problema. Prema njegovim rečima, Vučićev režim koristi ovu izjavu da bi preusmerio pažnju sa studentskih protesta, koji su trenutno jedna od glavnih tema u zemlji. Na protestima se jasno šalje poruka da su građani, posebno studenti, nezadovoljni vladavinom i da žele promene. Međutim, umesto da se pozabavi stvarnim problemima, vlast se opredeljuje za izmišljene neprijatelje, kao što su Krajišnici, kako bi stvorila unutrašnju prijetnju i skrenula pažnju sa protesta i blokada koje se dešavaju širom zemlje.
Aleksandar Olenik, član Predsedništva LSV-Vojvođani, takođe je komentarisao ovu situaciju, tvrdeći da je ovo samo deo šire taktike koju vlast primenjuje kako bi mobilizovala građane i preusmerila njihov fokus sa stvarnih problema. Prema njegovim rečima, ovo nije prvi put da se koristi stari politički trik da se stvori neprijatelj koji je dalji od stvarnog problema. U prošlosti su to bili različiti vanjski protivnici, dok se sada Krajišnici predstavljaju kao problematična grupa koja sarađuje sa hrvatskim vlastima. Ovaj pristup je, prema Oleniku, stvoren da bi se odvratila pažnja od sve većeg nezadovoljstva građana prema vlasti i njenim nepopuliranim politikama.
S obzirom na trenutnu političku situaciju u Srbiji, izjava Đukanovića izazvala je reakcije koje nadmašuju samo pitanje Krajišnika i njihove uloge u prošlim ratovima. Temeljno pitanje je kako će vlast reagovati na sve veće proteste, koji ne samo da se odnose na političku situaciju, već i na sveprisutnu ekonomsku krizu i socijalnu nejednakost. Studenti i drugi protestanti jasno pokazuju da nisu zadovoljni trenutnom situacijom i da žele promene, ali vlast umesto da se fokusira na njihove zahteve, koristi politiku zastrašivanja i podsticanje unutrašnjih podela.
U zaključku, i Veselinović i Olenik smatraju da će optužbe kao što su one iznesene od strane Đukanovića samo dodatno pogoršati političku klimu i produbiti podelu unutar Srbije. Smatraju da je nužno da se svi građani, bez obzira na poreklo, poštuju i tretiraju ravnopravno. Iako se trenutna situacija čini složenom, jasno je da vlast mora početi da se bavi stvarnim problemima, jer izmišljeni neprijatelji i etiketiranje ljudi neće doneti nikakve stvarne promene.