U poslednje vreme, u Srbiji je došlo do oštre političke debate koja se tiče izjava političara vezanih za Srbe iz Hrvatske, a naročito u kontekstu optužbi koje je izneo Vladimir Đukanović, član Srpske napredne stranke (SNS). On je tvrdio da su Krajišnici u velikom broju “suradnici hrvatske službe”, što je izazvalo velike kontroverze i oštre reakcije u društvu. Đukanović je, komentarišući proteste i studentske demonstracije, naveo da su mnogi Krajišnici zbog svojih imovinskih interesa ili straha od hapšenja pristali na saradnju s hrvatskim obavještajnim službama. Takve izjave izazvale su ogorčenje među političkim liderima, uključujući Janka Veselinovića, predsednika Pokreta za preokret, koji je smatrao da je Đukanović ovom izjavom uvredeo Krajišnike i da je bacio ljagu na ljude koji su izgubili svoju imovinu i domove. Veselinović je dodatno naglasio da izjave ovakvog tipa uništavaju solidarnost među Srbima i stvaraju razdor među onima koji potiču iz Krajine i domicilnog stanovništva.
Veselinović je posebno kritikovao način na koji Srpska napredna stranka koristi ovu temu kako bi ostvarila političke poene. Prema njegovim rečima, politika SNS-a prema Srbima iz Hrvatske je često bila zasnovana na ucjenama, koje su uključivale obezbeđivanje komunalnih usluga ili legalizaciju imovine. Ove tvrdnje ukazuju na iskorišćavanje Srba iz Hrvatske kao biračke mašinerije, bez stvarne brige za njihove prave potrebe. On je naglasio da izjava Đukanovića stavlja sve Srbe iz Hrvatske pod sumnju, što može imati ozbiljne posledice po njihovu reputaciju i mogućnost zapošljavanja, posebno u vojnoj ili policijskoj službi.
Ove optužbe se ne odnose samo na krajiške Srbe, već se mogu posmatrati u širem kontekstu društvene polarizacije. Izjava Vladimira Đukanovića zapravo je samo deo šire strategije koja se primenjuje u cilju satanizacije Srba iz Hrvatske, što je, prema mišljenju mnogih analitičara, deo kontinuiranog procesa političke manipulacije. Da bi se objašnjenje dalo, navode se i ranije prakse koje uključuju objavljivanje ličnih podataka studenata sa dvojnim državljanstvom, čime se podriva njihova legitimnost i stavlja ih pod sumnju zbog prošlih progonstava, a ne zbog njihovih lično donesenih odluka.
Aleksandar Olenik, član Predsedništva LSV-Vojvođani, komentarisao je ovu situaciju za “Slobodnu Bosnu”. On je napomenuo da ovakve optužbe nisu slučajne i da su zapravo deo šire politike Vučićevog režima koji se oslanja na izmišljene neprijatelje kako bi mobilisao javnost i skrenuo pažnju sa stvarnih problema. Olenik je objasnio da, iako se često govori o proslavi Oluje i zločinima počinjenim u Hrvatskoj, cilj ovakvih optužbi je da se stvori iskrivljena slika o ljudima iz Krajine i da se koristi njihovo ime za skretanje pažnje s realnih problema u zemlji, poput nezadovoljstva studentima i blokadama koje su postale ključni politički trenutak.
S obzirom na to da se studentski protesti i masovne demonstracije protiv Vučićevog režima šire, analitičari veruju da je ovakvo pokretanje tema od strane vlasti deo taktike da se ne priča o stvarnoj pobuni. Političke elite pokušavaju da preusmjere pažnju na lakše teme, kao što su navodni suradnici hrvatske službe, kako bi se skrenula pažnja sa glavne poruke koju su studenti poslali Vučiću: „Nisi bitan! Niko te ništa nije pitao!“ Ovo je, prema Oleniku, ključna poruka koja je oborila Vučića na kolena, jer on nema odgovor na novu stvarnost koja se stvorila u Srbiji.
Na kraju, važno je naglasiti da je politički kontekst u Srbiji izuzetno napet i da se ovakve izjave i optužbe ne mogu gledati samo kao incidenti, već kao deo šireg političkog okvira u kojem se pokušava održati kontrola nad narodom i usmeriti društvenu pažnju na teme koje vlast smatra korisnima. Ukoliko ovakve prakse nastave, Srbija bi se mogla suočiti s još većim društvenim podelama i političkim krizama, što će nesumnjivo imati dugoročne posledice po stabilnost zemlje.
Hvala na čitanju, nadam se da ste uživali u tekstu!