Hana Selimović, glumica i unuka slavnog pisca Meše Selimovića, izazvala je veliku pažnju javnosti svojim odlučnim reakcijama na političke izjave i društvene događaje u Srbiji. Njeno prezime, kako sama kaže, predstavlja obavezu dostojanstva i integriteta, što je pokazala svojim javnim nastupima, uključujući i posljednji istup protiv Ane Brnabić, predsjednice Narodne skupštine.
Nedavni sukob u fokusu je bio komentar Brnabićeve na račun reditelja Nikole Končarevića, jednog od učesnika protesta u Novom Sadu. Na društvenim mrežama pojavio se snimak Končarevića kako pokušava ostaviti poruku na vratima stranačkih prostorija, što je spriječio čuvar. Brnabićeva je potom, na svom profilu na platformi X, iznijela tvrdnje da je Končarević svoje profesionalne prilike dobio zahvaljujući naporima SNS-a, čime je izazvala brojne reakcije.
Hana je, kao odgovor, objavila snažnu poruku u kojoj je naglasila da kulturni radnici u Srbiji ne rade zahvaljujući vlastima, već uprkos njima. Njene riječi bile su direktne: „Mi smo bili ovo što smo prije vas, a bićemo i kad vas više ne bude.“ Time je podvukla nezavisnost umjetnika i poručila da ni scena, ni kulturni resursi, ni zemlja nisu privatno vlasništvo političkih struktura.
Hanin javni nastup nije prvi put privukao pažnju. Njena porodična veza sa Mešom Selimovićem, jednim od najvećih književnika u regionu, uvijek izaziva interes. Ipak, ona ističe da nikada nije koristila porodično nasljeđe za ličnu promociju. Naprotiv, njena karijera u glumi rezultat je sopstvenog truda. Diplomirala je glumu na Alfa univerzitetu i ostvarila zapažene uloge u serijama kao što su „Besa“ i „Tajkun“. Osvojila je i prestižne nagrade poput Sterijine nagrade, što je dodatni dokaz njenog talenta.
Njena javna kritika nije ograničena na pojedince poput Brnabićeve. Nakon tragedija u školi “Vladislav Ribnikar” i selima u blizini Mladenovca, Hana je osudila reakciju tadašnje premijerke. Brnabićeva je, nekoliko dana nakon masakra, na društvenim mrežama podijelila fotografiju sa šalom na račun protesta, što je mnogima, uključujući Hanu, bilo neprimjereno. Glumica je oštro reagovala: „Sram i stid vas bilo. Šalite se dok narod pati.“ Pozvala je građane na masovne proteste i kritizirala vlast zbog nedostatka empatije.
Hana se, osim uloge glumice, ističe kao glasna kritičarka društvenih anomalija. U svojim istupima otvoreno govori o pritiscima s kojima se suočavaju javne ličnosti u današnjem vremenu. Smatra da je izražavanje stavova ključno, iako često donosi posljedice. Ipak, za nju je veći teret ćutati i potiskivati mišljenja nego podnijeti rizik javnog govora.
Njeno zalaganje za pravdu, dostojanstvo i slobodu izražavanja potvrđuje njen integritet. Hana Selimović nije samo unuka slavnog književnika, već samostalna umjetnica i javna ličnost koja se bori za očuvanje osnovnih vrijednosti u društvu. Upravo zbog toga, njene riječi često odjekuju daleko, podsjećajući na važnost građanske odgovornosti i ličnog integriteta u vremenu političkih i društvenih izazova. Njena borba nije samo glas protiv nepravde, već i podsjećanje na kulturni i moralni kapital koji nosi njeno ime.
Hana Selimović je postala simbol otpora protiv društvene nepravde i političkog utjecaja na kulturu, potvrđujući svoj identitet ne samo kao glumica već i kao osoba koja se ne boji jasno izraziti svoje stavove. Njene reakcije, često inspirisane aktuelnim događajima, odražavaju duboko razumijevanje složenosti društvene stvarnosti u kojoj živimo. Kroz svoje riječi i djela, ona šalje poruku o važnosti nezavisnosti, kako u umjetnosti, tako i u svakodnevnom životu.
Ono što Hanu izdvaja jeste njen stav da kultura pripada svima, a ne privilegovanoj manjini. Njena poruka da „pozorišta nisu vaša, nego naša“, odražava frustraciju mnogih kulturnih radnika u Srbiji koji se bore za autonomiju svojih profesija u uslovima političkog pritiska. Hana ističe da umjetnost nije samo prostor za kreativnost već i sredstvo otpora, glas koji se ne može ušutkati.
Posebno je zanimljivo što Hana ne samo da brani svoju profesiju nego se zalaže za širu društvenu odgovornost. U trenutku kada se mnogi odlučuju za ćutanje zbog straha od posljedica, ona jasno ukazuje na potrebu za hrabrošću. „Svaki javni govor nosi posljedice, ali je ćutanje često još teže,“ istakla je u jednom intervjuu. Time podsjeća na važnost suočavanja s izazovima, uprkos rizicima koje to nosi.
Njena odlučnost i sposobnost da jasno artikuliše stavove čine je ne samo inspiracijom za umjetnike nego i za širu javnost. Kroz njen rad i riječi, Hana Selimović nastavlja graditi nasljeđe dostojanstva i borbe za pravdu, čime se potvrđuje kao autentičan glas savremenog društva.