PITANJE: Eselamu alejkum! Imam pitanje za vas vezano za mobitel. Danas se mnogo piše i priča kako se čitav Kur’an može snimiti na mobitel i moje je pitanje da li ima išta loše u tome da se snime neke sure na mobitel budući da se s telefonom ulazi na nečista mjesta i kakav je stav islama o tom pitanju? Unaprijed hvala!

ODGOVOR: Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu.

Hvala Allahu i neka je salat i selam na posljednjeg vjerovjesnika, a zatim:

Nema nikakve smetnje da se ulazi sa mobitelom na kojem su snimljeni ajeti, sure ili čitav Kur’an. Važno je jedino da, ukoliko je na ekranu mobitela prikazan ajet ili Allahovo ime, pred ulazak u mjesto obavljanja nužde treba ugasiti ekran.

Dokaz da je to dozvoljeno leži u činjenici da nema dokaza koji to zabranjuje. Ovo je slično kasetama i CD-ovima na kojima je snimljen Kur’an, a koji nemaju isti propis kao mushaf ili nečega na čemu je Kur’an napisan. Snimljeni Kur’an na mobitelu, kao i na kasetama i CD-ovima, nije pisani tekst na papiru ili sličnom materijalu.

Također, islamski pravnici se razilaze oko propisa unošenja Kur’ana ili nečega na čemu su napisani ajeti ili Allahova imena u nužnik, WC ili kupatilo. Većina učenjaka smatra da je pokuđeno (mekruh) ulaziti u kupatila s nečim na čemu ima spominjanje Allaha, subhaneh. Oni se pozivaju na hadis prenesen od Enesa, radijallahu anhu, gdje se kaže da bi Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kada bi ulazio u nužnik, skinuo svoj prsten. Međutim, ovaj hadis ima mahanu. En-Nesai navodi da je hadis oprečan onome što je preneseno u drugim ispravnijim hadisima, dok Ebu Davud smatra da je hadis munker (jako slab) i ne može se koristiti kao argument.

Učenjaci koji smatraju da je mekruh, izuzimaju situacije u kojima postoji strah da će predmet ili Kur’an, ukoliko ne budu uneseni u nužnik, biti ukradeni ili izgubljeni.

Druga grupa učenjaka, poput Ibnul-Musejjiba, Hasana El-Basrija, Ibn Sirina i ostalih, generalno smatraju da je dozvoljeno ulaziti na mjesto obavljanja nužde s predmetom na kojem je napisano Allahovo ime. Imam Ahmed je upitan o čovjeku koji ulazi u nužnik s dirhemom na kojem je napisano Allahovo ime, te je odgovorio da se nada da u tome nema nikakve smetnje.

Prema tome, pošto nema dokaza za zabranu unošenja samog mushafa u nužnik (iako bi musliman trebao nastojati iz poštovanja prema Allahu i Njegovim imenima to izbjegavati), snimljeni Kur’an na mobitelu, kasetama i CD-ovima ne predstavlja pisani tekst, te prema tome nema nikakve smetnje niti zabrane da se te stvari unose u nužnik, kupatilo ili bilo koje mjesto gdje se obavlja nužda.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here