Američki predsjednik Donald Trump ponovo se našao u središtu kontroverze nakon što je tokom zvaničnog sastanka s predsjednikom Južnoafričke Republike, Cyrilom Ramaphosom, pokazao fotografije i videosnimke za koje je tvrdio da prikazuju masovna ubistva bijelih farmera u Južnoj Africi. No, ubrzo se ispostavilo da je riječ o pogrešnom ili namjernom prikazu stvarnosti, jer su slike koje je Trump koristio – zapravo snimci iz Demokratske Republike Kongo, a ne iz Južne Afrike.

Trump je, tokom sastanka u Bijeloj kući, u rukama držao odštampane fotografije koje je predstavio Ramaphosi uz komentar: “Ovo su bijeli farmeri koji se sahranjuju u Južnoj Africi.” Njegove riječi izazvale su nelagodu, ali i buru reakcija, naročito nakon što je renomirana novinska agencija Reuters reagirala i razotkrila manipulaciju.

Naime, Reuters je utvrdio da su fotografije koje je Trump prezentovao ustvari isječci iz njihovog vlastitog videosnimka, snimljenog u februaru u DR Kongu. Video prikazuje scene nakon oružanih sukoba između vladinih snaga i pobunjeničke grupe M23, za koju se sumnja da ima podršku iz Ruande. U tim sukobima stradali su mnogi civili, ali među njima nisu bili bijeli farmeri, niti su scene imale bilo kakvu povezanost s Južnom Afrikom.

“Tog dana je bilo izuzetno teško doći do snimaka. Morao sam lično pregovarati s borcima M23 i sarađivati s Crvenim krstom kako bih uopće dobio dozvolu za snimanje. Samo Reuters posjeduje taj originalni video. Nevjerovatno je da je predsjednik SAD-a iskoristio moj snimak kako bi pogrešno informisao o stanju u drugoj državi,” izjavio je Reutersov video-novinar Djaffar Al Katanty, autor spornih snimaka.

Lažne tvrdnje bile su podržane i blog objavom sa konzervativnog portala American Thinker, koji je u tekstu raspravljao o rasnim tenzijama i sukobima, međutim bez ikakve potvrde autentičnosti navedenih materijala. Objavljeni sadržaj nije imao ni urednički potpis, a uz fotografije je samo naznačeno da su screenshotovi s YouTube platforme – bez dodatnog konteksta.

Ovaj slučaj još jednom ukazuje na ozbiljne posljedice širenja dezinformacija na najvišem političkom nivou, posebno kada dolaze od bivših ili aktuelnih državnika. Korištenje netačnih, pogrešno interpretiranih materijala u diplomatskim susretima ne samo da narušava kredibilitet, već i može potaknuti nepotrebne tenzije između država i naroda.

Trumpove izjave o “genocidu nad bijelim farmerima u Južnoj Africi” bile su već predmet kritika i osporavanja i ranijih godina. Međutim, ovaj incident s Reutersovim snimcima jasno pokazuje koliko se opasno može manipulirati medijskim sadržajem kako bi se oblikovalo mišljenje – pa čak i kada je riječ o najosjetljivijim temama poput života, smrti i međurasnih odnosa.

Reuters je ovim reagiranjem poslao jasnu poruku – istina mora imati prioritet nad politikom. A javnost, i domaća i svjetska, ima pravo znati kada se zloupotrebljavaju činjenice u službi političke propagande prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here