Bh. putopisac Robert Dacešin boravio je u fabrici odjeće u Bangladešu i svjedočio teškim uslovima u kojima rade maloljetnici, pružajući pogled na tamnu stranu modne industrije. Bangladeš, drugi najveći izvoznik odjeće na svijetu nakon Kine, ima više od 4.500 fabrika u kojima radi oko 10 miliona ljudi, među kojima je svaki dvanaesti radnik dijete.

Teški uslovi rada djece

Dacešin u svom videu prikazuje maloljetne radnike koji zarađuju simbolične iznose, radeći u ekstremnim uslovima. Djeca ustaju u pet sati ujutro, rade dugačke smjene po temperaturama koje prelaze 35°C, često bez adekvatne ventilacije i s minimalnim pauzama. Iako zakon u Bangladešu propisuje minimalnu platu od 75 eura mjesečno, većina djece prima svega 1,5 dolar sedmično ili radi bez ikakve naknade tokom obuke.

Djeca su često prisiljena na rad putem posrednika, koristeći lažne dokumente ili obavljajući noćne smjene kako bi izbjegli inspekcije. Unatoč svemu, mnoga djeca smatraju da im je u fabrikama dobro, jer nisu imala priliku iskusiti bolji život.

Žrtvovanje djetinjstva

Mnogi mališani su zbog posla napustili školu, dok neki nikada nisu ni dobili priliku za obrazovanje. Jedan od radnika, koji je u fabrici proveo 12 godina, radi smjene od 16 sati s kratkim pauzama, a njegova plata zavisi isključivo od učinka. U takvim uslovima, kako Dacešin ističe, svaka košulja, cipele ili komad odjeće nose tešku priču onih koji su ih stvorili.

Poziv na osviještenost

Dacešin svojim svjedočanstvom podsjeća na cijenu koju plaćaju najslabiji članovi društva za naše luksuze. Maloljetnici u Bangladešu, zbog siromaštva i nedostatka prilika, suočeni su s nehumanim radnim uslovima, žrtvujući svoje djetinjstvo i obrazovanje kako bi preživjeli.

Njegovo dokumentovanje ima za cilj da podigne svijest o nepravdama koje se kriju iza globalne modne industrije, pozivajući potrošače da razmisle o stvarnoj cijeni svojih izbora prenosi tuzlanski.ba

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here