Tabuti s posmrtnim ostacima žrtava genocida iz jula 1995. godine u Srebrenici spremni su za ukop na kolektivnoj dženazi koja će se održati 11. jula ove godine u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.

U Memorijalnom centru u Potočarima ove godine bit će ukopani posmrtni ostaci 14 žrtava genocida počinjenog nad stanovnicima “zaštićene zone UN-a” u Srebrenici. Među ovim žrtvama nalaze se i dva brata te jedan maloljetnik.

Zeleni tabuti s posmrtnim ostacima žrtava genocida trenutno su smješteni u prostorijama JKP “Gradska groblja” Visoko, odakle će 9. jula krenuti na put prema Potočarima, gdje će 11. jula biti ukopani na kolektivnoj dženazi.

Najmlađa žrtva koja će biti ukopana ove godine je sedamnaestogodišnji Beriz (Omera) Mujić, rođen 1978. godine u Zvorniku. Njegovi posmrtni ostaci pronađeni su 28 godina nakon njegove smrti, ekshumirani tek prošle godine, u maju 2023. godine. Beriz je ubijen u julu 1995. godine na području Sućeske kod Bratunca, a njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su na području općine Srebrenica. Bit će ukopan pored svog brata Hazima, koji je ukopan 2013. godine.

Najstarija žrtva koja će biti ukopana je Hamed (Ibrahima) Salić, rođen 1927. godine. Hamed je imao 68 godina kada je nestao u ljeto 1995. godine na području Žepe. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su na lokalitetu Slap u Žepi, u maju 2014. godine.

Ove godine će zajedno biti ukopani braća Efendić – Hasib i Ćamil. Njihovi posmrtni ostaci ekshumirani su iz različitih grobnica na području Srebrenice, Kula i Potočara, i to 2011. i 2006. godine. Oni će konačan smiraj ove godine naći uz svog trećeg brata Edhema, koji je u Potočarima ukopan 2007. godine.

Kenan Karavdić, pomoćnik direktora JKP “Gradska groblja” Visoko, izjavio je za Anadolu da su tabuti s posmrtnim ostacima žrtava genocida u Srebrenici spremni za ukop 11. jula. JKP “Gradska groblja” Visoko je od završetka rata, a čak i tokom nekoliko godina rata, bilo uključeno u procese ekshumacija, identifikacija i ukopa stradalih tokom ratnih zbivanja.

“Od 2003. godine JKP ‘Gradska groblja’ Visoko je uključeno u projekat ekshumacija, identifikacija i ukopa stradalih Srebreničana u Potočarima. Prvih godina, svi ekshumirani Srebreničani su dovoženi u Visoko, zato i postoji ovakva veza između Visokog, Srebrenice i Memorijalnog centra. Dio posmrtnih ostataka koji je ostao prevezen je 2000. godine u Podrinje identifikacioni projekat u Tuzli, gdje se još uvijek vrši njihova identifikacija,” objasnio je Karavdić.

Karavdić je dodao da zbog tradicije i ranijih godina, JKP “Gradska groblja” Visoko i dalje vrši ukop i prevoz posmrtnih ostataka iz Visokog do Potočara.

“Nažalost, ove godine spremno je samo 14 identifikovanih žrtava, što pokazuje koliki je problem protok vremena od dana kada su stradali do danas, kada su njihovi bliži srodnici još živi. Postoji apel svih nas koji se bavimo ovim poslom da porodice ponovo daju uzorke krvi kako bi se smanjio broj neidentifikovanih žrtava. Trenutno imamo veliki broj neidentifikovanih posmrtnih ostataka, koji leže kod nas u Visokom, Tuzli, Goraždu i drugim gradovima u BiH,” naglasio je Karavdić.

Kolona s tabutima ubijenih u genocidu krenut će 9. jula u 10 sati iz Visokog prema Potočarima. “Kolona će se zaustaviti u Ilijašu, Vogošći, zatim oko 12 sati pred zgradom Predsjedništva BiH u Sarajevu, pred Spomenikom ubijenoj djeci Sarajeva, na Markalama, a zatim će se kratko zaustaviti pred Vijećnicom. U Potočare bi trebali stići oko 16 sati,” objasnio je Karavdić.

Ove godine, 11. jula, u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari bit će ukopani: Hasib (Uzejir) Efendić, rođen 1931. godine, Ćamil (Uzejir) Efendić, rođen 1928. godine, Mehmed (Daut) Krdžić, rođen 1961. godine, Sabrija (Asim) Omić, rođen 1966. godine, Mušan (Ramo) Šiljković, rođen 1956. godine, Sakib (Ragib) Harbaš, rođen 1975. godine, Beriz (Omer) Mujić, rođen 1978. godine, Ahmet (Ismet) Jašarević, rođen 1971. godine, Nevres (Mehmed) Salihović, rođen 1970. godine, Ibrahim (Muharem) Salkić, rođen 1935. godine, Midhat (Adem) Bašić, rođen 1973. godine, Hajdin (Kadrija) Mustafić, rođen 1959. godine, Latif (Arif) Mandžić, rođen 1964. godine, i Hamed (Ibrahim) Salić, rođen 1927. godine.

U Komemorativnom centru u Tuzli nalaze se posmrtni ostaci još 11 žrtava genocida koje su identifikovane uz pomoć DNK metode, ali porodice još uvijek nisu dale saglasnost za njihov ukop, uglavnom zbog nekompletnosti tijela ovih žrtava.

Potraga za nestalim osobama se i dalje nastavlja, a Institut za nestale osobe garantuje da će svi posmrtni ostaci koji se naknadno pronađu i identificiraju biti pridodani ranije ukopanim dijelovima skeleta tokom procesa reekshumacija. Ove godine, nakon kolektivne dženaze u Potočarima, 15. jula, započet će proces reekshumacija, tokom kojeg će posmrtni ostaci 78 žrtava biti reekshumirani kako bi im se dodali dijelovi skeleta pronađeni i identificirani naknadno. Ovaj proces trajat će do 22. jula.

Memorijalni centar Potočari zvanično je otvoren 20. septembra 2003. godine, a otvorio ga je bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Bill Clinton. Do sada je u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari ukopano 6.751 žrtva genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci preživjelih članova porodica.

Žrtve genocida dolaze iz različitih općina, najviše s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića. Pronađene su na 150 različitih lokaliteta, od čega je 77 masovnih grobnica. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, dok je najstarija žrtva nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

Za više od hiljadu žrtava genocida još uvijek se traga, a potraga će se nastaviti sve dok posljednja žrtva ne bude pronađena i identificirana.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here