U junu 1992. godine, tokom burnih događanja u Kotor-Varoši, dogodio se incident koji je sada predmet suđenja pred Sudom Bosne i Hercegovine. Prvi svjedok Tužilaštva BiH, Fikret Skopljak, iznio je šokantne detalje o zlostavljanju koje je, kako tvrdi, doživio u tom periodu. Njegovo svjedočenje baca svjetlo na aktivnosti koje su se odvijale tokom početka rata u Bosni i Hercegovini, posebno u kontekstu postupanja prema civilnom stanovništvu bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.
Fikret Skopljak je potvrdio da je u to vrijeme živio u Kotor-Varoši i da je 11. juna 1992. godine došlo do upada vojske u grad. Prema njegovim riječima, tada su zauzeti ključni objekti – policija, bolnica i opštinska skupština. Tog dana, svjedok tvrdi da su mu pred kuću došla četiri uniformisana vojnika koji su ga izveli iz kuće. Prema informacijama koje je tada čuo, radilo se o specijalcima pod komandom Danke Kajkuta.
Svjedok je dalje izjavio da su mu se na mjestu događaja pojavili Danko Kajkut, Nenad Stevandić i još jedan mladić po imenu Popović, kojeg je poznavao jer je radio s njegovim ocem. Ova trojica su ga, kako tvrdi, odvela u garažu gdje je uslijedilo zlostavljanje.

U toku suđenja, Tužilaštvo BiH je prikazalo video snimak koji je prethodno korišten i u drugom predmetu pred Sudom BiH, a snimak je prvobitno pribavljen iz Haškog tribunala. Skopljak je na snimku prepoznao svoju kapiju i kuću, potvrdivši da se na videu vidi i kako Nenad Stevandić ide iza njegove kuće. Također je identificirao sebe na snimku – kaže da je osoba u donjem vešu i žutoj majici.
Prema njegovom svjedočenju, kada su vojnici shvatili da nema nikoga drugog u kući, odveli su ga u garažu. Tu je, kako kaže, prvo bio fizički napadnut od strane Danka Kajkuta, koji ga je vukao za glavu, vrijeđao i nekoliko puta udario šakom. Nakon toga je, prema riječima svjedoka, Stevandić rekao Kajkutu da prestane jer će on preuzeti dalje.
Tužilac Dževad Muratbegović je tokom ročišta ukazao na određene razlike između svjedočenja i ranije izjave iz istrage. U toj izjavi, Skopljak je naveo da je nakon što su ušli u garažu, jedan od napadača – vjerovatno Stevandić – gurnuo ga i udarao nogom u predjelu bubrega. Tvrdi da bi pao na zemlju da nije bilo automobila koji ga je zadržao.
Prema riječima svjedoka, fizičko zlostavljanje je bilo brutalno:
-
Kajkut je prvi započeo sa udarcima.
-
Potom je Stevandić preuzeo zlostavljanje, između zida i automobila.
-
Rezultat napada su bili izbijeni zubi – čak sedam po svjedokovim riječima.
Narednog dana, Skopljak je svjedočio kako je oko 25 do 30 muškaraca iz Kukavice dovedeno u lokalnu bolnicu, a sat vremena kasnije čuo se rafal iz vatrenog oružja. Potom je, kaže, Marko Marković traktorom odvezao tijela – što sugerira masovno pogubljenje.
Na pitanje kada je ponovo vidio Kajkuta, svjedok odgovara da se to desilo kada je doveden u opštinu na ispitivanje. Navodi da je Kajkut tada lično došao po njega i jednom čak naredio da ga “ne diraju”. Opisao ga je kao mladog i krupnog čovjeka koji je izazivao strah.
U optužnici se navodi da je Danko Kajkut, tada komandir Prvog voda Specijalnog odreda milicije Centra službi bezbjednosti Banja Luka, počinio zločine protiv čovječnosti, uključujući:
-
Zatvaranje
-
Mučenje
-
Ubijanje
-
Silovanje
Ti zločini su, prema optužnici, bili dio šireg i sistematskog napada na bošnjačko i hrvatsko stanovništvo u Kotor-Varoši.
Branilac optuženih, Nebojša Pantić, ispitivao je svjedoka o detaljima iz prošlosti. Posebno se osvrnuo na razlike između današnjeg svjedočenja i izjave iz 2022. godine. Pantić je pitao svjedoka zašto tada nije spomenuo Danku Kajkuta, a Skopljak je odgovorio da mu je tada rečeno da se postupak odnosi samo na Stevandića, te da je moguće da su neki njegovi iskazi izostavljeni iz zapisnika.
Također, odbrana je uložila prigovor na prikazani video snimak, tvrdeći da isti nije pribavljen u skladu sa zakonskim procedurama. Naglašeno je da se isti prigovor pojavljuje i u drugom predmetu, što može imati implikacije na validnost snimka kao dokaznog materijala.
Suđenje će biti nastavljeno 15. maja, a nova svjedočenja i dokazi trebali bi dodatno rasvijetliti ono što se događalo u Kotor-Varoši u jeku rata. Ovaj slučaj je još jedan u nizu pokušaja da se procesuiraju počinioci ratnih zločina i da se žrtvama pruži pravda, koliko god vremena prošlo prenosi slobodna-bosna