U septembru, Jill Stein, liderka Zelene stranke i dugogodišnja politička aktivistkinja, izrazila je za Newsweek mišljenje da Kamala Harris nema šanse za pobjedu na predsjedničkim izborima zbog gubitka ključne podrške muslimanskih i arapskih Amerikanaca u tzv. swing državama. Taj pad povjerenja, kako Stein naglašava, mogao bi imati ozbiljan uticaj na ishod izbora.
Prema nedavnim projekcijama NBC-a, u gradu Dearborn u saveznoj državi Michigan, koji se smatra jednim od najvažnijih centara za Arapske Amerikance u Sjedinjenim Američkim Državama, Stein je osvojila 22% glasova, Harris 28%, dok je Donald Trump dobio čak 47%. Ovi neslužbeni rezultati gradskog službenika, koje je prenijela mreža NBC, pokazuju jasnu promjenu u podršci koju su ranije uživali demokrati.
Ovaj pad povjerenja u Harris i demokrate opipljiv je u širem području Metro Detroita, gdje živi najveća koncentracija Arapskih Amerikanaca u zemlji. Područje, posebno grad Dearborn, tradicionalno je bilo demokratski orijentisano. Tokom prethodnih izbora 2020. godine, sadašnji predsjednik Joe Biden je u ovom gradu dobio podršku tri puta veću od Trumpove. No, trenutna politička klima pokazuje kako su mnogi pripadnici zajednice nezadovoljni politikom koju je administracija Biden-Harris vodila prema konfliktima na Bliskom istoku, a naročito u vezi sa sukobom između Izraela i Hamasa. Stein smatra da bi ovakvo nezadovoljstvo moglo oslabiti šanse demokrata, naročito u ključnim državama koje su im potrebne za pobjedu.
Čelnica Zelene stranke stavila je pitanje Palestine u srž svoje kampanje. Palestinsko pitanje, jedno od najosjetljivijih tema za mnoge muslimanske i arapske Amerikance, za nju je od suštinskog značaja i povezano je s njenim stavom o pravdi i ljudskim pravima. Ona vjeruje da demokrate mogu izgubiti izbore ako ne uspiju privući nazad podršku muslimanske američke zajednice.
Stein je izjavila: “Demokrati ne mogu pobijediti bez podrške muslimanske američke zajednice.” Kako ona objašnjava, ova zajednica je u velikoj mjeri već napustila demokratske redove, i neće se vratiti bez drastične promjene stava administracije prema Palestini. Ona smatra da je jedini način da se povrati njihova podrška promjena politike prema Bliskom istoku, što uključuje i prepoznavanje problema nasilja u Palestini. Prema njenim riječima, demokrate bi morale napraviti potpuni preokret u politici koju trenutno vode kako bi pokazale ozbiljnost u vezi s pravima Palestinaca.
Stein otvoreno ukazuje na to da postoji ozbiljan rizik da demokrate ne uspiju mobilizirati glasove muslimanskih Amerikanaca, a ta zajednica je ključna u državama poput Michigana, koje su neophodne za pobjedu na izborima. Ona naglašava da ovaj politički trenutak zahtijeva odlučne promjene i ukazuje na to da bi takve promjene mogle preokrenuti stav zajednice u korist demokrata. Ipak, kako je primijetila, čini se da demokrate nisu voljne uložiti napore u takvu promjenu.
Za Stein, ovo pitanje ima dublje značenje jer je njena politička vizija usredsređena na ljudska prava i inkluzivnost, što uključuje i marginalizovane zajednice u SAD-u. Kroz podršku Palestini, ona želi istaknuti važnost politike koja je u skladu s vrijednostima jednakosti i pravde, a za muslimanske i arapske Amerikance to je direktno povezano s njihovim iskustvima i percepcijom pravednosti u politici.
Na kraju, Steinova izjava o mogućnosti da demokrate “žrtvuju nekoliko zamaha države” jasno odražava njenu zabrinutost zbog trenutne političke strategije. Prema njenom mišljenju, ukoliko demokrate ne pokažu odlučnost u stvarnim promjenama, moglo bi doći do dodatnog gubitka podrške, što bi rezultiralo time da ključne države, koje su u prošlosti osigurale pobjedu demokrata, sada pređu u ruke njihovih protivnika prenosi hayat