U SUBOTU 6.7.2024. je vrlo važan za muslimane znate li zašto?: Evo koje običaje treba da ispoštujete zbog bereketa i nafake
Središnja proslava Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini povodom Nove 1446. hidžretske godine biće održana u subotu, 6. jula, prije akšam-namaza, počevši u 19:30 sati, u Gazi Husrev-begovoj džamiji. Ova značajna svečanost okuplja vjernike iz cijele zemlje kako bi zajedno obilježili početak nove hidžretske godine.
Predavanje će održati prof. dr. Enes Ljevaković, zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Prof. dr. Ljevaković je poznat po svojim inspirativnim predavanjima i dubokom razumijevanju islamskih učenja, te će zasigurno pružiti vrijedne uvide i savjete prisutnim vjernicima.
Historijski značaj Hidžre
Hidžra označava preseljenje Božijeg Poslanika Muhammeda, a.s., i prvih muslimana iz Mekke u Medinu, koje se dogodilo 622. godine po Isau, a.s. Ovaj događaj predstavlja ključnu tačku u historiji islama, označavajući prekretnicu u stvaranju zajednice muslimana zasnovane na požrtvovanosti, bratskoj ljubavi i solidarnosti. Hidžra nije samo fizička seoba, već simbolizira duhovno putovanje i posvećenost vjeri, što se očituje kroz zajedništvo i podršku među muslimanima.
Dvanaest hidžretskih mjeseci se određuju po viđenju mladog mjeseca. Prvi mjesec je muharem, a posljednji zul-hidždže.
Hidžretski kalendar ispunjen je važnim datumima za muslimane, kao što je početak posta za mjesec ramazan, Ramazanski bajram koji dolazi poslije mjeseca posta, zatim tu je početak hodočašća hadž i Hadžijski (Kurban) bajram.
Koliko imate godina po hidžretskom kalendaru?
Hidžretski mjesec ima ili 29 ili 30 dana, pa je zato hidžretska godina približno 11 dana kraća od gregorijanske – jedna godina ima 354 ili 355 dana.
Zbog toga možete imati drugačiji broj godina, evo kako se to računa:
- Ako imate manje od 16 godina, onda imate isto hidžretskih i gregorijanskih godina.
- Ako imate između 16 i 48 godina, dodajete jednu godinu na gregorijanske godine.
- Ako imate između 49 i 81 godina, dodajete dvije godine.
- Ako imate više od 81 godinu, dodajete tri godine.
Drugi svjetski kalendari
Mnoge religije i kulture koriste druge kalendare umjesto gregorijanskog – koji je najviše korišteni kalendar na svijetu.
Gregorijanski kalendar je uveden oktobra 1582. godine odlukom pape Grgura XIII kao promijenjena verzija julijanskog kalendara – ime dobio po Juliju Cezaru, lideru antičkog Rima.
Gregorijanski i julijanski kalendari su solarni, 12-mjesečni kalendari, napravljeni na osnovu kretanja Zemlje oko Sunca. Jedna revolucija (krug oko Sunca) traje nešto više od 365 dana.
Druge vrste kalendara su lunarni, lunarno-solarni i fiksni kalendari.
Lunarna godina ima 12 lunarnih mjeseci i svaki od njih mjeri koliko treba da mjesec prođe kroz svoje faze – od mladog mjeseca do punog mjeseca. Lunarni mjesec traje približno 29,5 dana, a godina 354. To znači da se napuni godina dana razlike između solarnog i lunarnog mjeseca svake 33 godine.
Lunarno-solarni kalendar ima karakteristike i lunarnog i solarnog kalendara. Godina je podijeljena u skladu sa fazama mjeseca, ali je prilagođena da prati dužinu solarnog ciklusa. Neki od ovakvih kalendara su jevrejski, budistički, kineski, hinduistički, korejski i tibetanski.
Druge proslave nove godine
Gregorijanska Nova godina – Gregorijanski kalendar počinje 1. januara svake godine i trenutno je 2022. godina.
Lunarna Nova godina – Također poznata kao Kineska nova godina. Ovaj kalendar koristi lunarno-solarni sistem. Nova godina počinje 22. januara i u Kini se obično slavi 15 dana. Po kineskom kalendaru, 2022. je Godina Psa.
Nova godina Sika – Kalendar Nanakšahi je dobio ime po osnivaču sikizma, guruu Nanaku. Nova godina se obilježava 14. marta.
Perzijska Nova godina – Također poznata kao Novruz. Perzijski kalendar je solarni, a nova godina počinje 21. marta.
Hinduistička Nova godina – Obilježava se 1. aprila i zasniva se na lunarno-solarnom kalendaru Vikram Samvat koji se koristi širom Indijskog podkontinenta. Obično je 57 godina ispred gregorijanskog kalendara.
Jevrejska Nova godina – Tradicionalni jevrejski lunarno-solarni kalendar počinje na Roš Hašanu. Ove godine je to 25. septembra, no datumi variraju u skladu sa jevrejskim mjesecima.
Početak muslimanskog kalendara
Zbog izuzetnog značaja ovog događaja, halifa Omer, r. a., proglasio je Hidžru početkom muslimanskog kalendara. Muslimanski kalendar, poznat kao hidžretski kalendar, temelji se na lunarnim mjesecima i počinje upravo od godine Hidžre, naglašavajući važnost ovog događaja u islamskoj tradiciji. Kalendar služi kao podsjetnik na težak put i odlučnost prvih muslimana u očuvanju i širenju svoje vjere.
Tradicionalni običaji
Na našim prostorima poznato je da se za novu hidžretsku godinu priprema halva. Ovaj tradicionalni slatkiš, pripremljen od šećera, maslaca i brašna, simbolizira radost i zajedništvo. Osim toga, običaj je da se, radi bereketa i nafake, pred novu hidžretsku godinu kupi sedam osnovnih namirnica za ishranu, poput soli, ulja, brašna, šećera i riže. Ovi običaji služe kao simboličan način da se izrazi zahvalnost za obilje i blagostanje koje pruža nova godina.
Desetog dana nove hidžretske godine obilježava se Dan ašure, kada se priprema specijalitet poznat kao ašura. Ovaj tradicionalni desert, mješavina kompota od voća, zrnastog povrća i žitarica, ima duboko religijsko i kulturno značenje. Ašura se priprema i dijeli sa komšijama i prijateljima, simbolizirajući zajedništvo i solidarnost. Ova tradicija nas podsjeća na važnost dijeljenja i brige za druge, što su osnovne vrijednosti islamske vjere.
Svi ovi običaji i proslave pridonose očuvanju islamske kulture i tradicije, te jačanju zajedništva među vjernicima. Nova hidžretska godina donosi priliku za refleksiju, zahvalnost i obnovu duhovnog života, te je važno da se ove tradicije nastave i prenose na buduće generacije.