U SUBOTU 6.7.2024. je vrlo važan za muslimane znate li zašto?: Evo koje običaje treba da ispoštujete zbog bereketa i nafake

Središnja proslava Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini povodom Nove 1446. hidžretske godine biće održana u subotu, 6. jula, prije akšam-namaza, počevši u 19:30 sati, u Gazi Husrev-begovoj džamiji. Ova značajna svečanost okuplja vjernike iz cijele zemlje kako bi zajedno obilježili početak nove hidžretske godine.

Predavanje će održati prof. dr. Enes Ljevaković, zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Prof. dr. Ljevaković je poznat po svojim inspirativnim predavanjima i dubokom razumijevanju islamskih učenja, te će zasigurno pružiti vrijedne uvide i savjete prisutnim vjernicima.

Historijski značaj Hidžre

Hidžra označava preseljenje Božijeg Poslanika Muhammeda, a.s., i prvih muslimana iz Mekke u Medinu, koje se dogodilo 622. godine po Isau, a.s. Ovaj događaj predstavlja ključnu tačku u historiji islama, označavajući prekretnicu u stvaranju zajednice muslimana zasnovane na požrtvovanosti, bratskoj ljubavi i solidarnosti. Hidžra nije samo fizička seoba, već simbolizira duhovno putovanje i posvećenost vjeri, što se očituje kroz zajedništvo i podršku među muslimanima.

Dvanaest hidžretskih mjeseci se određuju po viđenju mladog mjeseca. Prvi mjesec je muharem, a posljednji zul-hidždže.

Hidžretski kalendar ispunjen je važnim datumima za muslimane, kao što je početak posta za mjesec ramazan, Ramazanski bajram koji dolazi poslije mjeseca posta, zatim tu je početak hodočašća hadž i Hadžijski (Kurban) bajram.

Koliko imate godina po hidžretskom kalendaru?

Hidžretski mjesec ima ili 29 ili 30 dana, pa je zato hidžretska godina približno 11 dana kraća od gregorijanske – jedna godina ima 354 ili 355 dana.

Zbog toga možete imati drugačiji broj godina, evo kako se to računa:

  • Ako imate manje od 16 godina, onda imate isto hidžretskih i gregorijanskih godina.
  • Ako imate između 16 i 48 godina, dodajete jednu godinu na gregorijanske godine.
  • Ako imate između 49 i 81 godina, dodajete dvije godine.
  • Ako imate više od 81 godinu, dodajete tri godine.

Drugi svjetski kalendari

Mnoge religije i kulture koriste druge kalendare umjesto gregorijanskog – koji je najviše korišteni kalendar na svijetu.

Gregorijanski kalendar je uveden oktobra 1582. godine odlukom pape Grgura XIII kao promijenjena verzija julijanskog kalendara – ime dobio po Juliju Cezaru, lideru antičkog Rima.

Gregorijanski i julijanski kalendari su solarni, 12-mjesečni kalendari, napravljeni na osnovu kretanja Zemlje oko Sunca. Jedna revolucija (krug oko Sunca) traje nešto više od 365 dana.

Druge vrste kalendara su lunarni, lunarno-solarni i fiksni kalendari.

Lunarna godina ima 12 lunarnih mjeseci i svaki od njih mjeri koliko treba da mjesec prođe kroz svoje faze – od mladog mjeseca do punog mjeseca. Lunarni mjesec traje približno 29,5 dana, a godina 354. To znači da se napuni godina dana razlike između solarnog i lunarnog mjeseca svake 33 godine.

Lunarno-solarni kalendar ima karakteristike i lunarnog i solarnog kalendara. Godina je podijeljena u skladu sa fazama mjeseca, ali je prilagođena da prati dužinu solarnog ciklusa. Neki od ovakvih kalendara su jevrejski, budistički, kineski, hinduistički, korejski i tibetanski.

Druge proslave nove godine

Gregorijanska Nova godina – Gregorijanski kalendar počinje 1. januara svake godine i trenutno je 2022. godina.

Lunarna Nova godina – Također poznata kao Kineska nova godina. Ovaj kalendar koristi lunarno-solarni sistem. Nova godina počinje 22. januara i u Kini se obično slavi 15 dana. Po kineskom kalendaru, 2022. je Godina Psa.

Nova godina Sika – Kalendar Nanakšahi je dobio ime po osnivaču sikizma, guruu Nanaku. Nova godina se obilježava 14. marta.

Perzijska Nova godina – Također poznata kao Novruz. Perzijski kalendar je solarni, a nova godina počinje 21. marta.

Hinduistička Nova godina – Obilježava se 1. aprila i zasniva se na lunarno-solarnom kalendaru Vikram Samvat koji se koristi širom Indijskog podkontinenta. Obično je 57 godina ispred gregorijanskog kalendara.

Jevrejska Nova godina – Tradicionalni jevrejski lunarno-solarni kalendar počinje na Roš Hašanu. Ove godine je to 25. septembra, no datumi variraju u skladu sa jevrejskim mjesecima.

IZVOR: AL JAZEERA

Početak muslimanskog kalendara

Zbog izuzetnog značaja ovog događaja, halifa Omer, r. a., proglasio je Hidžru početkom muslimanskog kalendara. Muslimanski kalendar, poznat kao hidžretski kalendar, temelji se na lunarnim mjesecima i počinje upravo od godine Hidžre, naglašavajući važnost ovog događaja u islamskoj tradiciji. Kalendar služi kao podsjetnik na težak put i odlučnost prvih muslimana u očuvanju i širenju svoje vjere.

Tradicionalni običaji

Na našim prostorima poznato je da se za novu hidžretsku godinu priprema halva. Ovaj tradicionalni slatkiš, pripremljen od šećera, maslaca i brašna, simbolizira radost i zajedništvo. Osim toga, običaj je da se, radi bereketa i nafake, pred novu hidžretsku godinu kupi sedam osnovnih namirnica za ishranu, poput soli, ulja, brašna, šećera i riže. Ovi običaji služe kao simboličan način da se izrazi zahvalnost za obilje i blagostanje koje pruža nova godina.

Desetog dana nove hidžretske godine obilježava se Dan ašure, kada se priprema specijalitet poznat kao ašura. Ovaj tradicionalni desert, mješavina kompota od voća, zrnastog povrća i žitarica, ima duboko religijsko i kulturno značenje. Ašura se priprema i dijeli sa komšijama i prijateljima, simbolizirajući zajedništvo i solidarnost. Ova tradicija nas podsjeća na važnost dijeljenja i brige za druge, što su osnovne vrijednosti islamske vjere.

Svi ovi običaji i proslave pridonose očuvanju islamske kulture i tradicije, te jačanju zajedništva među vjernicima. Nova hidžretska godina donosi priliku za refleksiju, zahvalnost i obnovu duhovnog života, te je važno da se ove tradicije nastave i prenose na buduće generacije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here