U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na cesti između Mostara i Stoca, u mjestu Rotimlja, život je izgubio vozač brze pošte, Avdo Ćišić (1983). Ovaj tragični događaj uzburkao je javnost, posebno jer je Elma, supruga preminulog Avde, iznijela ozbiljne tvrdnje o mogućem uzroku nesreće, navodeći kako su neispravna vozila firme u kojoj je Avdo radio doprinijela tragediji. Prema izvještaju MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona, u nesreći su učestvovala dva vozila, VW Caddy i Volvo, pri čemu su još dva lica zadobila povrede različite težine. Avdo je podlegao povredama u bolnici „dr. Safet Mujić“ u Mostaru, dok su povrijeđeni M. Č. (1956) i N. N. (1954) zadobili tjelesne povrede neutvrđenog stepena.
Razrada:
Elma, Avdina supruga, otvoreno je progovorila o nesreći i izrazila sumnje o uzroku tragičnog događaja, tvrdeći da su neispravna vozila koja je njen muž koristio tokom rada za firmu A2B pošta imala ključnu ulogu u ovoj tragediji. „Pokušavam da smognem snage, da istina ugleda dan… jer je Avdo jedino mene imao,” rekla je Elma, ističući da je njen suprug bio izuzetno odgovoran vozač, koji prije zaposlenja u ovoj firmi nikada nije izazvao udes.
Elma je dalje pojasnila da su svi Avdini automobili, koje je koristio u radu za firmu, konstantno imali problema s održavanjem. „Milion dokaza imam, slike koje mi je Avdo slao,” navodi Elma, opisujući brojne nedostatke poput curenja ulja i općih tehničkih nepravilnosti. Tokom godine koliko je radio za ovu poštu, Avdo je doživio čak šest udesa. Predzadnji udes, koji je pretrpio, dogodio se zbog neispravnih kočnica, a uspio je preživjeti zahvaljujući nevjerovatnoj snalažljivosti.
Elma je također spomenula kako je Avdo bio svjestan rizika, ali se uprkos njenim upozorenjima nije mogao natjerati da napusti posao. Odluka da ostane na poslu donosila je strahove, ali on nije želio prestati raditi, smatrajući taj posao ključnim za egzistenciju. Ističe se kako se dan prije udesa trebalo mijenjati gume na vozilu koje je Avdo vozio, ali se to nije dogodilo. Umjesto da obavi potrebne popravke, nadređeni su ga poslali na put u Trebinje, putovanje sa kojeg se, nažalost, nikada nije vratio.
Ovakav pristup firmi prema stanju vozila dodatno je otežao situaciju jer se, prema Elminim riječima, firma nije pokazala zainteresiranom za pružanje podrške nakon tragedije. „Niko me nije zvao, niti je iko iz firme izrazio saučešće,” izjavila je Elma, naglašavajući kako nije dobila nikakvu podršku niti priznanje da je Avdo nastradao na radnom mjestu. Njegovoj porodici i njoj nije ponuđena pomoć niti se firma oglasila povodom tragedije.
Ne optužujem nikog, samo se nadam da će zakon ovaj put da postupi ispravno a da ćete kriti nešto i igrati se mrtvom glavom mog Avde, nećete.. dok ja dišem .. nećete.. ovo je grob u kojem je moj Avdo život izgubio .. crveni grob A2B..” – izjavila je Elma Dedajić za Crna-Hroniku.
Zaključak:
Nesreća koja se dogodila na cesti Mostar-Stolac nije samo još jedan tragični slučaj na putevima, već i tragedija koja je otvorila pitanje odgovornosti poslodavaca prema sigurnosti zaposlenih. Avdina supruga Elma svojim izjavama upućuje na moguće propuste firme, tražeći odgovornost i pravdu. Ovaj događaj može poslužiti kao opomena o važnosti održavanja radnih vozila, pogotovo kada su životi radnika izloženi riziku svaki put kad sjednu za volan. Elma se nada da će njena borba donijeti pravdu njenom mužu i da će zakon prepoznati potrebu za odgovornošću u radu firmi koje zanemaruju sigurnost svojih radnika prenosi pressmediabih