Prevencija kockanja među mladima: Program “Ko zapravo pobjeđuje?” u Bosni i Hercegovini

Kockanje među mladima u Federaciji Bosne i Hercegovine predstavlja ozbiljan problem, s obzirom na to da svako četvrto dijete uzrasta između 13 i 17 godina učestvuje u igrama na sreću. Podaci pokazuju da su građani FBiH u kladionicama potrošili oko 13 milijardi KM između 2016. i 2023. godine. U cilju suzbijanja ovog zabrinjavajućeg trenda, Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE provodi preventivni program “Ko zapravo pobjeđuje?” u srednjim školama Kantona Sarajevo i Tuzlanskog kantona.

Učinkovitost programa i ključne ideje
Sanela Pekić iz Udruženja NARKO-NE istakla je na konferenciji u Sarajevu da je evaluacija programa pokazala visoku učinkovitost u jačanju zaštitnih faktora kod učenika. Program povećava znanje o kockanju i industriji igara na sreću, što je ključno za prevenciju. Učenici su prepoznali pozitivne aspekte programa i preporučuju ga svojim vršnjacima, što ukazuje na njegovu korisnost.

Profesor Neven Ricijaš, jedan od autora programa u Hrvatskoj, upozorio je na rastući problem online kockanja, koje postaje sve prisutnije i među ženama, dok muškarci preferiraju tradicionalne kladionice. Ovisnost o kockanju je “skrivena ovisnost”, što otežava rano prepoznavanje problema. Čak 10% osoba koje započnu s kockanjem razviju patološku ovisnost.

Uloga škola i porodice
Marko Romić, specijalista traumatske psihologije, naglašava da patološki kockari često kriju svoj problem. Pomoć za ovisnike o kockanju najčešće traže članovi porodice, uglavnom supruge i majke. Romić također primjećuje porast broja žena koje prijavljuju vlastitu ovisnost o kockanju.

Ajka Rovčanin iz Instituta za razvoj mladih KULT naglasila je važnost zajedničke saradnje između škola, porodica i institucija u prevenciji kockanja. Škole igraju ključnu ulogu jer obrazovni sistem može pružiti temelj za razvoj svijesti o štetnosti kockanja.

Sveobuhvatna prevencija
Prevencija mora biti kontinuirana, planska i sistemska, a ne sporadična, ad hoc aktivnost. Efikasan preventivni program, poput “Ko zapravo pobjeđuje?”, uključuje sve značajne ciljne grupe i djeluje na više nivoa: u školama, medijima i porodici. Program NARKO-NE je trenutno jedini naučno dokazani program ove vrste u Evropi, a njegova implementacija u BiH podržana je od Instituta KULT.

Zaključak
Ovisnost o kockanju među mladima zahtijeva sveobuhvatan i dugoročan pristup. Programi poput “Ko zapravo pobjeđuje?” nude rješenja zasnovana na naučnoj metodologiji i iskustvima iz regiona, pružajući nadu da će zajedničkim naporima biti moguće smanjiti broj mladih koji ulaze u svijet igara na sreću prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here