U jeku političkih i pravnih tenzija koje potresaju Bosnu i Hercegovinu, jutrošnji dolazak Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, u Prijedor izazvao je veliku pažnju javnosti. Naime, Dodik je stigao u ovaj grad kako bi prisustvovao i obratio se na vanrednoj sjednici Skupštine Grada Prijedora, sazvanoj povodom nedavnih poplava koje su zadesile ovaj kraj. Međutim, sama činjenica da se Dodik pojavljuje javno, uprkos izdatim nalozima za njegovo hapšenje, dodatno pojačava interesovanje i kontroverze.
Uprkos tome što je za Dodikom raspisana centralna potjernica, on se nesmetano pojavio na skupu, što je otvorilo brojna pitanja o funkcionisanju pravosudnog sistema, ali i o političkim odnosima unutar BiH. Njegov dolazak nije prošao nezapaženo – fotografije sa terena pokazuju da je bio pod snažnim osiguranjem, koje su činile desetine pripadnika bezbjednosnih snaga. Ova situacija jasno ukazuje da je Dodik zabrinut za svoju sigurnost, te da strah od hapšenja nije isključen.

Već ranije, tokom posjete Zvorniku, moglo se uočiti da je za njegovu zaštitu angažovana Specijalna antiteroristička jedinica MUP-a RS (SAJ). Ta praksa se sada nastavlja i dodatno intenzivira. Naime, Vlada Republike Srpske je prije mjesec dana izdala zvanično naređenje MUP-u RS da pojača osiguranje za sve štićene osobe, što uključuje i Dodika. Ova odluka je uslijedila neposredno nakon što je Sud Bosne i Hercegovine izdao naredbe za hapšenje i raspisao potjernice za Dodika, kao i za Radovana Viškovića i Nenada Stevandića – druge ključne političke figure u RS-u.
Dok Višković i Stevandić imaju standardno obezbjeđenje, Dodikovo osiguranje je, prema izvorima bliskim MUP-u RS, podignuto na maksimalni nivo. Evo šta je zatraženo za njegovu zaštitu:
-
100 pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice SAJ
-
Stalna pripravnost pomenutih snaga
-
Angažovanje Žandarmerije RS
-
Dva specijalna helikoptera SAJ za zračnu podršku i pratnju prilikom letova
Prema nezvaničnim informacijama, Dodik je lično kontaktirao ministra unutrašnjih poslova RS, Sinišu Karana, kako bi mu bile omogućene dodatne mjere sigurnosti. Osim pojačanog fizičkog obezbjeđenja, Dodik je zatražio i da mu helikopteri SAJ-a stoje na raspolaganju 24 sata dnevno, posebno kada se nalazi u helikopteru Vlade RS. Ovaj potez jasno oslikava nivo neizvjesnosti i tenzije s kojim se suočava aktuelni predsjednik entiteta.
Ove mjere sigurnosti izazvale su reakcije u javnosti. Dok neki smatraju da Dodik koristi državne resurse u lične svrhe, drugi pak ističu da je riječ o osjetljivom političkom trenutku u kojem su potrebne posebne mjere. Bez obzira na stavove, ne može se zanemariti činjenica da Dodik, kao predsjednik RS-a, trenutno funkcioniše u ambivalentnoj pravnoj poziciji – formalno obnaša dužnost, ali je istovremeno i lica sa potjernice prenosi pressmediabih