Susret predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen predstavljao je važan korak u jačanju odnosa između Bosne i Hercegovine i Evropske unije. Tokom ovog sastanka, Bećirović je izrazio zahvalnost za podršku koju je Evropska unija pružila zemlji, posebno u svjetlu nedavnih prirodnih katastrofa koje su pogodile BiH. Uvažavanje podrške Evropske unije i ličnog angažmana Von der Leyen bilo je ključno za obezbjeđivanje pomoći pogođenim područjima, a sama predsjednica Evropske komisije je najavila dodjelu 20 miliona eura hitne pomoći za sanaciju štete.

Osim toga, Bosna i Hercegovina ima priliku aplicirati za dodatna sredstva iz Evropskog fonda solidarnosti (EUSF), čime bi se osigurala dugotrajnija finansijska pomoć za oporavak pogođenih područja. Ova pomoć, prema riječima Von der Leyen, dodatno osnažuje posvećenost Evropske unije podršci BiH i njenom evropskom putu. Evropska unija posmatra Bosnu i Hercegovinu kao ključnog partnera, a Von der Leyen je naglasila da će Evropska komisija nastaviti sa svim vidovima podrške kako bi BiH bila bliža punopravnom članstvu u EU.

Predsjednica Evropske komisije je, takođe, ukazala na važnost odluke Evropskog vijeća da otpočne pregovore sa Bosnom i Hercegovinom. Ova odluka, kako je naglasila, dolazi kao rezultat napretka koji je BiH ostvarila u provođenju reformi, čime je poslala jasnu poruku da se zemlja kreće prema EU. Evropska komisija će kroz Plan rasta za Zapadni Balkan obezbijediti finansijsku pomoć potrebnu za realizaciju ključnih reformi, kao i jačanje ekonomije Bosne i Hercegovine. Time bi se omogućila brža integracija u jedinstveno tržište EU, čime bi BiH učvrstila svoje ekonomske veze s evropskim državama.

Bećirović je na sastanku istakao da su glavni ciljevi vanjske politike BiH punopravno članstvo u Evropskoj uniji i NATO-u. Takođe, naglasio je da je zemlja u protekle dvije godine ostvarila značajan napredak na putu ka članstvu u EU. Međutim, naveo je da bi rezultati bili još veći da nije bilo kontinuiranih političkih opstrukcija i blokada, koje usporavaju put Bosne i Hercegovine prema evropskoj integraciji. Bećirović smatra da bi, uz jaču podršku Evropske unije, BiH mogla dodatno ubrzati reforme i stabilizaciju.

Dodatni fokus tokom razgovora stavljen je na regionalnu saradnju i stabilnost. Bećirović je istakao da je BiH iskreno posvećena dobrim odnosima sa susjedima, ali je upozorio na prijeteće poruke koje dolaze iz Srbije. U posljednje vrijeme, poruke iz Republike Srbije, prema njegovim riječima, kulminirale su u usvajanju tzv. Deklaracije svesrpskog sabora, koja se percipira kao prijetnja teritorijalnom integritetu BiH. Bećirović je ovu Deklaraciju opisao kao dokument koji je u potpunoj suprotnosti sa vrijednostima i standardima Evropske unije te smatra da se njena implementacija mora odlučno zaustaviti kako bi se zaštitio suverenitet BiH.

U kontekstu razgovora o Deklaraciji, Bećirović je ukazao na izazove s kojima se BiH suočava kada je riječ o regionalnim odnosima. Evropska unija prepoznaje prijetnje koje dolaze od susjednih država i svojim djelovanjem pomaže da BiH ojača svoju poziciju u odnosu na takve poteze. Podrška EU u ovakvim situacijama osnažuje napore Bosne i Hercegovine da sačuva svoj teritorijalni integritet i izgradi stabilnu i prosperitetnu budućnost za svoje građane.

Tokom sastanka, predsjedavajući Bećirović nije propustio naglasiti značaj održivog razvoja i ekonomske stabilnosti kao ključnih aspekata budućnosti Bosne i Hercegovine. On je istakao da će jačanje privrede i stvaranje radnih mjesta biti prioriteti u narednim godinama. U tom smislu, von der Leyen je ukazala na mogućnosti koje pruža Evropski zeleni plan, koji se fokusira na održivu ekonomiju i ekološke projekte. Implementacija ovih planova u Bosni i Hercegovini može otvoriti nove perspektive za ekonomski razvoj, a time i unaprijediti kvalitet života građana. Bećirović je naglasio da su reformski procesi ključni za privlačenje stranih investicija, a podrška Evropske unije može dodatno stimulirati razvoj ovih sektora.

Na kraju, Bećirović je pozvao na jedinstvo među političkim akterima unutar BiH kako bi se osigurala stabilnost i napredak u procesu euroatlantskih integracija. On je naglasio da je saradnja među svim narodima i političkim strankama neophodna kako bi se postigla zajednička vizija budućnosti. Prema njegovim riječima, jedino uz međusobno poštovanje i dijalog može se prevazići naslijeđe prošlih sukoba i izgraditi nova, stabilnija i prosperitetnija Bosna i Hercegovina. Snažna podrška EU u ovim naporima može poslužiti kao katalizator za promjene, a Bećirović se nada da će se svi akteri složiti u vezi s ovim prioritetima kako bi se zajednički krojila bolja budućnost za sve građane BiH.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here