U Njemačkoj se sprema tehnološki zaokret koji bi mogao imati značajne posljedice za milione građana, naročito u ruralnim područjima. Prema najnovijim informacijama, Evropska komisija i njemačke vlasti teže ka potpunom gašenju bakrene mreže, preko koje se pružaju DSL internet usluge, i to najkasnije do 2030. godine. Riječ je o 24 miliona korisnika koji trenutno koriste ovu tehnologiju za pristup internetu.
Ova najava izazvala je veliku zabrinutost, s obzirom na činjenicu da optička infrastruktura – iako superiorna u brzini i kvaliteti – još uvijek nije dovoljno razvijena da pokrije cijelu zemlju. Do kraja 2024. godine, tek 47% njemačkih domaćinstava imalo je pristup optičkoj mreži, a samo 19% njih je infrastrukturno spremno za direktno korištenje bez dodatnih investicija.
U dokumentu koji je nedavno objavila Njemačka mrežna agencija (Bundesnetzagentur), predstavljena je strategija tranzicije s bakrene na optičku mrežu. Ovaj plan je dio šire „Gigabitne strategije“ njemačke vlade, kojom se želi postići sveobuhvatna pokrivenost optičkim vlaknima do 2030. godine.
Međutim, iako mnogi pozdravljaju ideju modernizacije, u praksi bi ovo moglo značiti velike izazove za milione korisnika koji žive izvan velikih urbanih centara. U tim područjima, optička rješenja su često još uvijek nedostupna ili izuzetno skupa za implementaciju.

Industrijska udruženja i pojedini telekomunikacijski operateri sve češće pozivaju na isključivanje bakrene infrastrukture tamo gdje već postoje optička vlakna, kako bi se ubrzao proces digitalne tranzicije. Ipak, iz Deutsche Telekoma stižu umirujuće poruke:
– Trenutno ne postoje konkretni planovi za gašenje bakrenih mreža, bilo na nacionalnom ili regionalnom nivou. Godina 2030. predstavlja samo cilj koji je trenutno predmet rasprava u Briselu – izjavila je glasnogovornica Telekoma.
Telekom također odbacuje ideju da se bakrena mreža isključi čak i u regijama gdje je optika već postavljena, jer za takav potez trenutno ne postoji pravna osnova.
– Ovakva rasprava je u ovom trenutku preuranjena. Iako je jasno da je budućnost u optičkoj tehnologiji, put do potpunog prelaska će još dugo trajati – dodaju iz Telekoma.
No, jedno je sigurno: DSL tehnologija, koja je decenijama služila kao osnovna infrastruktura za pristup internetu, polako odlazi u istoriju. Optička vlakna nude veće brzine, stabilniju konekciju i veću energetsku efikasnost, ali do potpune tranzicije, Njemačku – naročito njene seoske i manje razvijene regije – čeka niz logističkih, infrastrukturnih i finansijskih izazova.
Građanima ostaje da pažljivo prate razvoj situacije, jer bi ova promjena u budućnosti mogla uticati i na dostupnost usluga, cijene paketa, kao i na kvalitet svakodnevnog digitalnog života prenosi hayat