Prema islamskim izvorima, postoji fascinantan koncept koji se odnosi na Bejtul-ma’mur, sveto mjesto na nebu koje se direktno povezuje s našom zemaljskom Kabom u Meki. Ovaj pojam je temeljito opisan u Kur’anu, kao i u različitim hadisima koji prenose informacije o njegovoj važnosti i lokaciji. Bejtul-ma’mur je spomenut kao mjesto na nebesima, a njegov značaj se može uporediti sa svetošću Kabe, s kojom dijeli istu vertikalnu os. Na ovaj način, hodočašće meleka ka Bejtul-ma’muru stalno je prisutno, a to je čin slavljenja i veličanja dragog Allaha.

Kur’anski ajeti koji opisuju ovaj veličanstveni fenomen uključuju stihove iz sure Et-Tur (52:1-4), gdje se Allah zaklinje planinom, knjigom ispisanom na razvijenoj koži, te hramom punim poklonika, što se odnosi upravo na Bejtul-ma’mur. Ova zakletva naglašava važnost Bejtul-ma’mura, predstavljajući ga kao posebno mjesto na nebu.

U različitim predajama, Bejtul-ma’mur se opisuje kao mjesto gdje meleki obavljaju neprestano hodočašće. Prema jednom od hadisa, prenesenom s nekoliko različitih lanaca prenosilaca koji međusobno pojačavaju autentičnost ovog izvještaja, kada bi Bejtul-ma’mur pao, pao bi tačno na Kabu u Meki. Ovaj hadis, koji su zabilježili poznati islamski učenjaci poput Taberija, govori o nevjerovatnoj povezanosti ova dva svetišta, jedno na Zemlji, a drugo na nebu.

Alija, radijallahu anhu, jedan od najbližih saradnika i učenika Poslanika, Muhammeda, alejhi selam, objašnjavao je Bejtul-ma’mur na jednostavan, ali dubok način. Kada su ga pitali šta je Bejtul-ma’mur, on je odgovorio da je to “kuća na nebu, koja je u ravnini sa Kabom na Zemlji”. Dodao je da je svetost Bejtul-ma’mura na nebu jednaka svetosti Kabe na Zemlji. Ova paralela između ova dva svetišta naglašava njihovu duhovnu povezanost i važnost u islamskoj vjeri.

Hadis o Bejtul-ma’muru prenesen je s više lanaca prenosilaca, čime se dodatno pojačava njegova vjerodostojnost. Islamski učenjaci, poput Imama Taberija, u svojim djelima poput “Džamiul-bejan” opširno su se bavili tumačenjem ovih hadisa, ističući važnost Bejtul-ma’mura u islamskoj tradiciji.

Važno je napomenuti da Bejtul-ma’mur nije samo teološki pojam već i simbol beskrajnog spominjanja i slavljenja Allaha. Nepregledne mase meleka, neprestano kružeći oko Bejtul-ma’mura, slave Allaha u činu neprekidnog zikra. Ova neprekidna hvala predstavlja veličanstvenu ljepotu koja nikada ne prestaje. Kako se navodi u hadisu, svakog dana se veliki broj meleka okuplja kako bi obavili hodočašće, a potom se novi meleki pridružuju u tom činu, čime se kontinuirano nastavlja proces veličanja Stvoritelja.

Kur’anski ajeti (52:1-4) posebno osnažuju ovu sliku zaklinjanjem Allahovim stvorenjima: planinom, knjigom napisanom na razvijenoj koži, i hramom prepunim poklonika. Ova zakletva aludira na važnost zikra i slavljenja Allaha, koji se neprestano odvija kroz meleke koji hodočaste Bejtul-ma’mur. Ovi ajeti dodatno pojašnjavaju značaj nebeske Kabe u islamskoj duhovnosti, povezujući je s njenim zemaljskim pandanom u Meki.

U različitim komentarima i tumačenjima, Bejtul-ma’mur se ne doživljava samo kao fizičko mjesto na nebu, već kao simbol duhovne prisutnosti Allaha, koja se proteže kroz sve dimenzije stvaranja. Bejtul-ma’mur je stoga više od arhitektonske strukture – on predstavlja srce nebeskog hodočašća, mjesto gdje se neprestano odvija duhovna komunikacija između meleka i Allaha.

  1. Povezanost s Kabom: Bejtul-ma’mur dijeli istu vertikalnu os sa Kabom na Zemlji.
  2. Neprestano hodočašće meleka: Mnoštvo meleka neprestano obavlja hodočašće oko Bejtul-ma’mura.
  3. Kur’anska zakletva: Allah se zaklinje važnim stvarima u Kur’anu, uključujući Bejtul-ma’mur, ističući njegov značaj.
  4. Veličanje Allaha: Zikr i slavljenje Allaha u Bejtul-ma’muru nikada ne prestaju, čime se potvrđuje njegova duhovna važnost.

Zaključak o Bejtul-ma’muru vodi nas ka dubljem razumijevanju islamske duhovnosti i koncepta nebeskog svetišta koje ima direktnu vezu sa zemaljskom Kabom. Kroz neprestano obavljanje zikra, meleki ne samo da potvrđuju svetost ovog mjesta, već nas podsjećaju na važnost sjećanja na Allaha u svakodnevnom životu. Bejtul-ma’mur je stoga simbol vječne duhovne prisutnosti koja se proteže kroz sve dimenzije i povezuje meleke, zemaljske vjernike i Allaha na poseban način.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here