Igor Stojanović, potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine iz SDP-a BiH, iznio je svoje stavove u vezi s obilježavanjem neustavnog Dana Republike Srpske. U programu BHRT-a, Stojanović je izrazio snažno neslaganje s ovim događajem, smatrajući da bi svi koji su učestvovali u obilježavanju tog dana, posebno organizatori, trebali biti uhapšeni. On je istakao da institucije u BiH, nažalost, još uvijek nisu dovoljno snažne da sprovedu odluke koje donosi Ustavni sud BiH, koji je već jasno utvrdio da 9. januar nije legalan praznik.

Stojanović je također komentirao reakcije međunarodne zajednice koja je, prema njegovim riječima, kritikovala ovaj događaj, ali se sve svelo na saopćenja. Iako postoji međunarodni pritisak, situacija u BiH ostaje nepromijenjena jer institucije nisu dovoljno efikasne. On je naglasio da BiH, za njega, predstavlja nešto što je iznad svih nacija i država, te je poručio da nije u redu da se skupina koja je obilježavala neustavni dan RS-a predstavlja kao predstavnik svih Srba u BiH. Ovaj događaj, prema njegovom mišljenju, ima za cilj destabilizaciju odnosa između BiH i Srbije.

U svom izlaganju, Stojanović se osvrnuo i na izjave Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, koji je najavio “mirno razdruživanje” entiteta od BiH u slučaju da Sud BiH donese odluku koja se ne sviđa vlastima RS-a. Stojanović je izrazio zabrinutost da ovakve izjave samo radikaliziraju Srbe, a što može dovesti do daljnje destabilizacije regiona. Prema njegovom mišljenju, Dodikove prijetnje raspadom BiH predstavljaju ozbiljan politički rizik, jer takve retorike ne dovode do pomirenja već dodatnog pogoršanja odnosa među narodima u BiH.

Također, Stojanović je naveo da je trenutno prisutna potpuna izolacija Republike Srpske. On smatra da elite u RS-u, suočene s političkom i ekonomskom nesigurnošću, sele svoje imovine i firme na sigurnija mjesta u Srbiji i Crnoj Gori. Ova situacija dodatno pogoršava stanje u entitetu, jer to znači da najbogatiji i najmoćniji ljudi iz RS-a traže izlaz iz trenutne političke i ekonomske krize, dok obični građani ostaju pogođeni nesigurnostima.

U drugom dijelu intervjua, Stojanović je prokomentarisao ekonomske izazove s kojima se BiH suočava, posebno u kontekstu minimalnih plaća. Smatra da bi trebalo pričekati da se vide konkretni ekonomski efekti novih mjera koje su donijete, ali je izrazio optimizam u pogledu povratka SDP-a svojim ideološkim vrijednostima, što bi moglo pomoći u smanjenju rada na crno. Za njega, povratak SDP-a tradicionalnim vrijednostima stranke znači i povratak u borbu za radnička prava, što je u skladu s njegovim političkim uvjerenjima.

Kada se osvrnuo na Nermina Nikšića, predsjednika SDP-a BiH, Stojanović je istakao da bi bilo neprihvatljivo produžiti Nikšiću mandat na čelu stranke. Smatra da bi to značilo kršenje statuta stranke, te je naglasio da je potrebno uvesti “svježu krv” unutar stranke. Ove promjene su, prema njegovim riječima, nužne za jačanje stranke i postizanje boljih političkih rezultata na nadolazećim izborima.

U zaključku, Stojanović je poručio da stabilnost BiH ovisi o poštivanju zakona i ustava, te o naporima da se spriječi daljnje političko i etničko razdvajanje. On je istakao da su jaka i efikasna pravna tijela ključna za održavanje stabilnosti, te je pozvao vlasti da poduzmu sve potrebne mjere kako bi osigurali da BiH ostane jedinstvena i stabilna država.

Stojanović je na kraju istakao da BiH mora ostati jedinstvena država koja poštuje prava svih njenih građana, bez obzira na etničku pripadnost. Naglasio je da se mora prestati s politikama koje služe kao prepreke ka stabilnosti i prosperitetu, te da je važno da političari u BiH, umjesto što podstiču podjele, rade na izgradnji povjerenja među narodima. On je pozvao sve građane da se fokusiraju na zajedničke vrijednosti i rad za bolju budućnost, ističući da samo kroz kooperaciju i poštivanje prava svih naroda, BiH može postati politički stabilna i ekonomski napredna država.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here