Predsjednik Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari, Emir Suljagić, objavio je na društvenim mrežama informaciju da su uposlenici ovog centra jutros dobili poziv iz Opštine Zvornik, u kojem im je saopćeno da ne mogu dobiti saglasnost za snimanje bivšeg Doma kulture u Pilici. Ova zabrana izazvala je oštre reakcije, s obzirom na historijski značaj lokacije, gdje je tokom jula 1995. godine, za vrijeme genocida u Srebrenici, ubijeno više od 500 Bošnjaka.
Suljagić je u svom obraćanju istakao da je obrazloženje vlasti Opštine Zvornik bilo da “tu nije počinjen nikakav zločin” te da ne treba “iznositi laži”. Ova izjava izazvala je ogorčenje kod preživjelih žrtava i porodica ubijenih, kao i u široj javnosti, jer predstavlja pokušaj negiranja utvrđenih historijskih činjenica.
Podsjećamo da su uposlenici Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari nedavno putovali u Zvornik kako bi dokumentovali stanje bivšeg Doma kulture u Pilici, no tada im je zabranu izrekao MUP Republike Srpske. Ovaj incident nije izolovan slučaj, već se uklapa u širu praksu osporavanja i minimiziranja zločina počinjenih tokom rata u Bosni i Hercegovini.
Dom kulture u Pilici jedan je od brojnih objekata koji su korišteni kao mjesta zatočenja i masovnih egzekucija Bošnjaka iz Srebrenice u julu 1995. godine. Prema presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog suda pravde (MSP), genocid u Srebrenici je pravno utvrđena činjenica, a brojni počinioci su osuđeni na dugogodišnje zatvorske kazne. Međutim, unatoč pravnim presudama, pojedine institucije u entitetu Republika Srpska nastavljaju negirati genocid i otežavati procese memorijalizacije i dokumentacije ratnih zločina.
Ovakve zabrane predstavljaju direktan udar na napore da se sačuvaju sjećanja na žrtve genocida, te se postavlja pitanje da li su dio organizirane politike negiranja i sprečavanja pristupa historijski značajnim lokacijama. Memorijalni centar Srebrenica-Potočari nastavit će insistirati na pravu na istinu i pravdu, te će nastaviti s naporima da dokumentuje sve lokacije koje su bile ključni dijelovi sistema masovnih zločina nad Bošnjacima u julu 1995. godine.
Međunarodna zajednica, domaći i strani istraživači, kao i organizacije za ljudska prava, pozivaju vlasti u Bosni i Hercegovini da osiguraju nesmetan rad institucija koje se bave dokumentacijom i istraživanjem ratnih zločina, te da se spriječe pokušaji cenzure i manipulacije historijskim činjenicama prenosi hayat