Do sada je za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno više od 50 osoba, na ukupno 700 godina zatvora. Ove presude su rezultat rada međunarodnih i domaćih sudova koji su se bavili procesuiranjem odgovornih za zločine počinjene u julu 1995. godine.

Plakati kojima se poziva na obilježavanje “godišnjice oslobođenja grada Srebrenice” 11. jula, pojavili su se jutros u Novom Sadu. Na plakatima su prikazani spomenik Svetozaru Miletiću i grbovi udruženja “Srpski soko”, bosanskohercegovačkog entiteta RS, i Grada Novog Sada.

Podsjetimo, Rezolucijom Ujedinjenih nacija o Srebrenici iz maja ove godine, 11. juli se obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.

Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine donio presudu kojom se konstatuje da je Vojska RS (VRS) počinila genocid u Srebrenici, koja je bila zaštićena enklava UN-a. Srbiju je isti sud proglasio krivom za nespriječavanje genocida i kršenje obaveze kažnjavanja počinilaca genocida.

Među osuđenima su i bivši predsjednik RS-a Radovan Karadžić i komandant VRS Ratko Mladić, koji su u Hagu osuđeni na doživotni zatvor.

Nakon pada zaštićene zone Srebrenice, pripadnici VRS su u nekoliko dana u julu 1995. godine ubili 8.372 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti. Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su u više od 80 masovnih grobnica na području Srebrenice, Bratunca i Zvornika.

Pored primarnih masovnih grobnica, pronađene su i sekundarne i tercijarne, jer su pripadnici VRS bagerima otkopavali primarne grobnice i premještali ih kako bi sakrili tragove zločina. Zbog toga su dijelovi tijela istih žrtava često pronalaženi u različitim masovnim grobnicama.

Autonomija

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here