U Zenici je pokrenuta istraga nakon što je prijavljeno zlostavljanje petogodišnjeg dječaka u jednom defektološkom savjetovalištu. Ovaj slučaj je uzburkao javnost, jer je majka djeteta odlučila javno podijeliti svoju priču s ciljem da skrene pažnju na nasilje nad djecom u ustanovama koje bi trebale biti sigurne. Ovaj slučaj, prijavljen Policijskoj stanici Centar u Zenici, predstavlja alarmantan primjer narušavanja povjerenja između roditelja i institucija koje brinu o djeci.

Prijavu je podnijela majka, A. K., koja tvrdi da je njezinom djetetu nanesena fizička bol tokom tretmana u savjetovalištu. Prema njenim riječima, incident se dogodio 21. oktobra 2024., a majka je sve prijavila policiji 23. oktobra, tražeći pravdu za svoje dijete i sankcionisanje odgovornih. Iz MUP-a Zeničko-dobojskog kantona potvrđeno je da je prijava proslijeđena Odsjeku kriminalističke policije, te su u toku sve potrebne radnje radi provjere navoda.

Razrada

Majka je opisala događaj koji se desio u defektološkom savjetovalištu. Ona je, kako navodi, dovela dijete na terapiju u popodnevnim satima, ostavivši ga na čuvanje i edukaciju. Kad se vratila po njega sat kasnije, zaposlenica savjetovališta objasnila joj je da je dijete bilo izrazito nestašno i da je pokazalo agresivno ponašanje. Uposlenica je tvrdila da je morala fizički reagovati kako bi zaštitila drugu prisutnu osobu, a pritom je spomenula da je dijete pokušalo slomiti naočale, bacilo stolicu i povlačilo papir.

Kad je majka došla kući, primijetila je povrede na tijelu djeteta. Fotografisala je ozljede i, zabrinuta, sljedećeg dana se vratila u savjetovalište tražeći objašnjenje. Tokom posjete, vlasnik savjetovališta joj je omogućio pristup snimcima nadzornih kamera, kako bi vidjela šta se zapravo dogodilo. On je dodao da je dotična uposlenica, prema njegovim riječima, već bila otpuštena zbog incidenta. Međutim, majka je izrazila zabrinutost jer je zatekla otpuštenu zaposlenicu u drugoj prostoriji s djecom, što je povećalo njenu sumnju u ozbiljnost mjera koje je savjetovalište poduzelo.

Nakon što je pregledala snimke, majka je otkrila da je dijete u jednom trenutku slučajno palo sa stolice, udarivši leđima i glavom o pod, a prisutna zaposlenica nije pokazala namjeru da mu pomogne. Ova ravnodušnost prema djetetovoj sigurnosti samo je povećala majčinu sumnju u namjere zaposlenika savjetovališta. Dalje na snimku, primijetila je kako se situacija razvija u pravcu ozbiljnijeg fizičkog i psihičkog zlostavljanja. Dječak je pružao otpor, a zaposlenica je, prema riječima majke, primijenila fizičku silu nad njim, narušivši njegovu fizičku i emocionalnu sigurnost.

Kao dodatak ovom uznemirujućem otkriću, na snimku se vidi kako još jedna zaposlenica dolazi i zajedno sa kolegicom primjenjuje silu nad dječakom. Dvije zaposlenice ga fizički sputavaju i odvode ga u prostoriju koja nije pokrivena kamerama, ostavljajući dodatna pitanja o tome šta se dalje dogodilo. Ova situacija alarmirala je majku, koja je odlučila prijaviti cijeli slučaj nadležnim organima kako bi se utvrdila odgovornost i spriječili slični incidenti u budućnosti.

Zaključak

Ovaj slučaj u Zenici pokrenuo je niz pitanja o sigurnosti djece u defektološkim savjetovalištima i o adekvatnoj kontroli rada tih ustanova. Reakcija majke i njena odluka da cijeli slučaj prijavi policiji ukazuje na potrebu za hitnom revizijom sigurnosnih protokola u ustanovama koje se bave radom s djecom, posebno s djecom s posebnim potrebama. Javnost se suočava s ozbiljnim pitanjem kako zaštititi djecu od potencijalnog zlostavljanja u institucijama koje bi trebale biti utočišta sigurnosti i podrške.

Istraga je u toku, a majka djeteta traži da se preispita način na koji su postupale zaposlenice savjetovališta, kao i da se utvrdi odgovornost uprave koja je, prema njenim riječima, u prvom trenutku pokušala smanjiti težinu incidenta. Pravo na sigurnost djece i njihovo fizičko i emocionalno zdravlje ključni su principi koji se ne smiju zanemarivati, a ovaj slučaj poslužio je kao upozorenje o mogućim rizicima koji se kriju u nedovoljno regulisanim ustanovama za rad sa djecom.

Pitanje koje ostaje otvoreno odnosi se na odgovornost nadležnih institucija koje moraju osigurati striktne sigurnosne standarde za sve ustanove koje se bave radom s djecom. U tom kontekstu, očekuje se da će ovaj slučaj pokrenuti dodatne provjere u sličnim ustanovama, kao i potencijalne zakonske izmjene koje bi osigurale strožije kontrole i sankcije za one koji naruše prava i sigurnost najranjivijih članova društva.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here