Prije desetak godina postavio sam pitanje šejhu Mensuru Es-Simariju o konzumiranju bezalkoholne pive, posebno jer je tada među muslimanima u Bosni bilo aktuelno pitanje njenog statusa, odnosno da li je ona halal ili haram. Kada sam mu pojasnio da mislim na napitak od ječma, šejh me upitao: “Misliš li na sok od ječma?” Nakon što sam potvrdio, rekao je: “To je jedan od najljepših sokova.” Njegov odgovor nije samo ukazivao na to da je taj napitak halal, već ga je i pohvalio kao jedan od najboljih sokova.

Ova izjava šejha Es-Simarija odražava stav mnogih savremenih islamskih učenjaka koji smatraju da je bezalkoholna piva, poznata i kao “nularica,” halal pod uvjetom da ne opija. Razlog za to je činjenica da ovaj napitak sadrži vrlo mali postotak alkohola, obično oko 0,4%, što nije dovoljno da izazove opijenost. Ovaj stav temelji se na hadisu Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, u kojem je rekao: “Ono što opija u velikoj količini, haram je i u maloj količini.”

Islamski učenjaci koji su jasno naglasili da je bezalkoholna piva halal, među njima su šejh Ibn Usejmin, šejh Halid El-Mušejkih, i šejh Selman El-Auda. Njihovi argumenti su da je osnova u hrani i piću dozvola, osim ako postoji jasna zabrana. Šejh Ibn Usejmin je, na primjer, naglasio da se bezalkoholna piva uvozi iz zemalja gdje je ispitano i potvrđeno da ne opija, te stoga ostaje u kategoriji dozvoljenih napitaka.

S druge strane, postoje učenjaci koji upozoravaju da, ako bezalkoholna piva opija u velikim količinama, onda je haram piti je i u malim količinama. Ovaj stav zastupa Stalna komisija za fetve u Saudijskoj Arabiji, kao i učenjaci poput šejha Bin Baza i šejha Abdulaziza El-Radžihija. Njihov stav temelji se na istom hadisu koji naglašava da je haram sve što opija, bez obzira na količinu.

Međutim, savremeni učenjaci i istraživanja pokazuju da bezalkoholna piva, koja sadrži samo tragove alkohola, ne opija čak ni kada se pije u velikim količinama. Ova činjenica je potvrđena brojnim stručnim analizama kako u muslimanskim zemljama poput Saudijske Arabije i Egipta, tako i u zemljama gdje većina stanovništva nije muslimanska. Stoga, tvrdnja da se neko može napiti od bezalkoholne pive, nije utemeljena u stvarnosti.

Argumenti protiv bezalkoholne pive često se temelje na percepciji, a ne na stvarnim dokazima. Jedan od takvih argumenata je da kupovinom bezalkoholne pive pomažemo firme koje proizvode alkoholna pića. Međutim, ovo ne predstavlja zabranjeno potpomaganje u haramu, jer se na taj način podstiče proizvodnja više halal proizvoda, a smanjuje proizvodnja haram proizvoda.

Drugi argumenti, poput onog da se bezalkoholna piva pravi fermentacijom alkoholne pive, nisu u potpunosti tačni. Naime, najčešći način proizvodnje bezalkoholne pive je direktno vrenje ječma, bez upotrebe alkoholnih pića. Čak i ako bi se bezalkoholna piva pravila fermentacijom, većina učenjaka smatra da je upotreba takvih napitaka dozvoljena.

Na kraju, pijenje bezalkoholne pive ne treba smatrati nejasnim pitanjem. Prema islamskim pravilima, sve dok napitak ne izaziva opijenost, on je dozvoljen. Ako nekome ovo pitanje ostavlja sumnju, to je individualno stanje, a ne generalni propis. Vjernik treba pristupiti ovom pitanju s razumijevanjem da je osnova u hrani i piću dozvola, te da su alkoholna pića zabranjena zbog njihove opojnosti, a ne zbog samog postojanja alkohola u njima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here