Pajić, u sklopu svog političkog programa, naglašava potrebu očuvanja onoga što naziva “evropskim duhom” Republike Srpske, tvrdeći da će se zalagati za razvoj turizma, ali ne po svaku cijenu. Jedna od glavnih tačaka njegovog programa je upravo sporna zabrana vjerskih obreda na javnim mjestima, koja bi, prema njegovom mišljenju, trebala doprinijeti očuvanju “tradicionalnih vrijednosti” regije.
Ova inicijativa naišla je na podršku određenih nacionalističkih grupacija, koje smatraju da bi uvođenje ovakvih mjera moglo pomoći u jačanju identiteta Republike Srpske i očuvanju “sekularnog karaktera” javnih prostora. Međutim, mnogi kritičari ukazuju na to da bi ovakva zabrana mogla izazvati podjele u društvu i dodatno pogoršati odnose između različitih etničkih i vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini.
Vjerski lideri iz različitih zajednica izrazili su svoje protivljenje ovoj inicijativi, ističući da je sloboda vjeroispovijesti osnovno ljudsko pravo koje se ne smije ograničavati, posebno ne na način koji bi targetirao specifične religijske obrede. Smatraju da bi ovakva politika mogla dodatno polarizirati društvo i povećati netrpeljivost među različitim grupama.
Pajićev prijedlog, iako još uvijek u fazi rasprave, izazvao je značajnu pažnju u javnosti, te će biti zanimljivo vidjeti kako će se ova tema razvijati u budućnosti, s obzirom na njene potencijalno dalekosežne posljedice na društveno-političku situaciju u Republici Srpskoj i šire prenosi zasrebrenicu