U Banjaluci je nedavno zabilježen incident u kojem je učenik iz viših razreda osnovne škole stvorio lažni Instagram profil jednog od nastavnika. Ovaj incident izazvao je zabrinutost među školskom upravom i roditeljima, jer je uključivao preuzimanje privatne fotografije nastavnika s zvanične školske stranice. Iako je čin sam po sebi bio uznemirujuć, sreća je da nije došlo do većih posledica jer se na lažnom profilu nije delio nijedan neprikladan sadržaj.
Incident je počeo kada je nastavnik prepoznao svoj lažni profil na društvenoj mreži, što je odmah prijavio školskoj upravi. Iako se činilo da je ovo samo obična šala, učinak je bio ozbiljan jer su uprava škole i roditelji postali zabrinuti zbog potencijalnih negativnih posledica. Ubrzo nakon što je prijava stigla, školska uprava je obavestila nadležne institucije, uključujući Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS).
Nakon što su vlasti sprovele istragu, identifikovan je učenik koji je stvorio profil. Prema informacijama, roditelj tog učenika bio je pozvan na razgovor kako bi se objasnio incident. Međutim, iz MUP-a su se oglasili s informacijom da u ovom slučaju nije bilo prekršaja jer na samom lažnom profilu nisu postavljeni nikakvi kompromitujući sadržaji. Ovo je bila olakšavajuća okolnost jer, u suprotnom, situacija bi mogla eskalirati u ozbiljan problem.
Direktor škole izjavio je kako je sreća što je lažni profil otkriven na vreme i što nije došlo do ozbiljnijih problema. U slučaju da su putem tog profila bile poslata neprimjerena ili eksplicitna poruka, posledice bi bile teže. Direktor je, s posebnim naglaskom na ozbiljnost situacije, izjavio: „Ne smijem ni da pomislim šta bi se desilo da su poslate neke eksplicitne poruke, ne pere te više ni Vrbas.“ Ovaj komentar upućuje na činjenicu da bi takav incident mogao potpuno uništiti reputaciju škole i uzrokovati ozbiljne društvene i pravne posledice.
Školska uprava se, iako je situacija bila pod kontrolom, pozabavila temeljitim razmatranjem svih mogućih scenarija. Ovaj događaj podseća na važnost digitalne sigurnosti, kako za nastavnike, tako i za učenike. Lažni profili na društvenim mrežama nisu rijetkost, ali je od ključne važnosti kako se škole i roditelji odnose prema takvim situacijama.
Ovaj incident postavlja i važna pitanja o ulozi škola u edukaciji učenika o odgovornom ponašanju na internetu. Učenici, posebno oni iz viših razreda, često ne shvataju ozbiljnost svojih postupaka na internetu i moguće posledice koje mogu nastati iz takvih dela. Naime, iako možda ne postoji direktna šteta, ovakvi postupci mogu uzrokovati narušeno poverenje i odnos između nastavnika i učenika, ali i među roditeljima.
Zaključak je da je, iako nije bilo većih posledica, ovaj incident ozbiljan podsetnik na potrebu za većom pažnjom u pogledu upotrebe društvenih mreža. Škole bi trebale pružiti edukaciju o digitalnoj pismenosti kako bi učenici bili svesni potencijalnih opasnosti i odgovornosti kada koriste internet. Takođe, važno je da škole i nadležni organi brzo i efikasno reagiraju na ovakve incidente, kako bi se sprečile ozbiljnije posledice koje bi mogle nastati iz neodgovornog ponašanja na mreži prenosi hayat