Dana 13. januara 2025. godine, Udruženje žrtava i svjedoka genocida zajedno s Pokretom Majke enklava Srebrenica i Žepa izrazili su svoje nezadovoljstvo zbog, kako navode, šutnje Tuižilaštva Bosne i Hercegovine. Njihova reakcija uslijedila je povodom događaja u Banjoj Luci, gdje je obilježen neustavni „Dan Republike Srpske“, koji se slavi 9. januara, uprkos odluci Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Ova udruženja podsjećaju na ulogu predsjednika Narodne skupštine entiteta Republika Srpska, Nenada Stevandića, koji je bio jedan od ključnih aktera u progonu Bošnjaka i Hrvata s područja Bosanske Krajine tokom devedesetih godina. Posebno ističu njegovu povezanost s jedinicom SOS (Srpske odbrambene snage), koja je prema presudama Haškog tribunala odgovorna za brojne zločine u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.
Ovi zločini, prema izvorima i presudama, uključuju masovna ubistva, progon, teška kršenja ljudskih prava i druga djela koja su doprinijela trajnom narušavanju međunacionalnih odnosa u zemlji. Udruženja zahtijevaju od Tužilaštva BiH da pokrene postupak protiv Stevandića, jer, kako navode, njegovo djelovanje i danas predstavlja prijetnju ustavnom poretku zemlje. „Pozivamo nadležne institucije da reagiraju i konačno dokažu odgovornost za zločine, te spriječe daljnje aktivnosti koje narušavaju mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini“, stoji u njihovom saopćenju.
Nenad Stevandić, s druge strane, odgovorio je na ove optužbe putem platforme X (nekadašnji Twitter). Njegova poruka, koja je izazvala brojne reakcije, počinje priznanjem da je bio aktivan u stvaranju Republike Srpske i da danas brani sve što ona simbolizira. U nastavku, Stevandić je odbacio optužbe udruženja, nazivajući ih orkestriranim napadima. „Svake godine, posebno povodom 9. januara, susrećem se s istim optužbama koje su dio šire kampanje usmjerene na diskreditaciju lidera Republike Srpske“, izjavio je.
Stevandić je posebnu pažnju posvetio kritikama koje se odnose na tzv. „crveni kombi“, vozilo koje se, prema tvrdnjama, koristi kao simbol zločina njegovih jedinica. On je kategorično negirao povezanost s tim vozilom i optužio udruženja za širenje lažnih informacija. Pored toga, naglasio je kako smatra da su ove optužbe dio šireg plana za „naplatu žrtava mržnjom prema Republici Srpskoj“, te da se radi o politički motiviranim napadima.
U svojoj izjavi, Stevandić je naveo i lične gubitke koje je njegova porodica pretrpjela tokom rata, istaknuvši kako je troje članova njegove porodice izgubilo živote. Uprkos tome, on tvrdi da se suzdržava od uvredljivih izjava prema drugima. „Moj cilj je da obranim prava srpskog naroda, ali bez izazivanja dodatnih podjela“, poručio je.
Međutim, njegov zaključak sadrži kontroverzan ton, gdje implicira da su pritisci na njega dio šireg obrasca u kojem se Srbi u Bosni i Hercegovini nepravedno tretiraju. Ovakve izjave dodatno su polarizirale javnost, a udruženja su ih protumačila kao nastavak politike negiranja odgovornosti i perpetuiranja podjela.
S obzirom na ozbiljnost optužbi, važno je istaći nekoliko ključnih činjenica:
- Tuižilaštvo Bosne i Hercegovine do sada nije pokrenulo zvanične postupke protiv Nenada Stevandića, unatoč brojnim zahtjevima i dokazima koji su prezentirani u raznim presudama Haškog tribunala.
- Obilježavanje 9. januara, unatoč presudama Ustavnog suda BiH, i dalje izaziva političke tenzije i produbljuje međunacionalne podjele.
- Poruke i reakcije lidera poput Stevandića dodatno kompliciraju situaciju, budući da koriste jezik koji mnogi tumače kao zapaljiv i neprimjeren.
Ovakve situacije ukazuju na potrebu za jačanjem pravosudnih institucija i njihove nezavisnosti, kako bi se svi zločini istražili, a odgovorni procesuirali bez političkih pritisaka. Uloga međunarodne zajednice također ostaje ključna u osiguravanju da Bosna i Hercegovina ostane na putu pomirenja i stabilnosti.
U zaključku, ostaje jasno da su devedesete godine ostavile duboke ožiljke u bosanskohercegovačkom društvu, koji se još uvijek osjećaju kroz političke i međunacionalne odnose. Uprkos naporima brojnih udruženja i organizacija, put ka istinskom pomirenju i pravdi ostaje izazovan i dugotrajan prenosi pressmediabih