Ambasador Bosne i Hercegovine (BiH) u Srbiji, Aleksandar Vranješ, izazvao je pravu političku buru izjavama koje su u velikoj mjeri osudile situaciju unutar BiH, a posebno odnose između političkih entiteta. Naime, Vranješ je otvoreno optužio političare iz Federacije BiH da svojim postupcima ne samo da stvaraju napetosti, nego da, kako tvrdi, “skraćuju vijek trajanja BiH”. Njegove riječi odnose se na česte političke nesuglasice, što se posebno osjeti kroz stavove prema Republike Srpskoj i njenom postojanju unutar BiH. Vranješ smatra da takvi postupci dovode do daljnje destabilizacije BiH, koja, prema njegovim riječima, ne može opstati u trenutnim okolnostima.

Proslava Dana Republike Srpske, koja je već godinama izvor političkih nesuglasica, bila je povod za ove Vranješeve izjave. On je istakao da političari iz FBiH pokušavaju da omalovaže simboliku i značaj Republike Srpske, smatrajući da generacije Srba neće prihvatiti pokušaje da se izbriše njihova historija i tradicija. Prema njegovim riječima, takav pristup je besmislen i dugoročno štetan za integritet države. Iako je Američko ministarstvo financija uvela sankcije pojedincima koji su učestvovali u organizaciji proslave 9. januara, Vranješ je uvjeren da će se ovaj dan nastaviti obilježavati, jer, kako kaže, Republika Srpska postoji već 33 godine, što je duže od postojanja prve Jugoslavije.

Osim toga, Vranješ se osvrnuo i na odnos Bosne i Hercegovine sa Srbijom. Smatra da Srbija ima pravo zaoštriti svoju politiku prema Sarajevu zbog, kako tvrdi, neprijateljskih poteza koje političari iz Sarajeva redovito poduzimaju. Kao primjer, naveo je prihvatanje albanskog lidera Aljbina Kurtija, za kojeg tvrdi da je izaslanik lažne države Kosova, što se protivi principima koje BiH zastupa. Vranješ smatra da se političari iz Sarajeva trude da sabotiraju normalizaciju odnosa, kako s Beogradom, tako i sa Zagrebom, konstantno šaljući “otrovne strelice” prema susjednim državama, zasnovane na, kako on navodi, vlastitim interpretacijama prošlosti.

U kontekstu tih tvrdnji, Vranješ je istakao da su ovakvi postupci političara iz Sarajeva izuzetno štetni za sve tri strane u BiH i da je potrebno poduzeti ozbiljne korake kako bi se odnosi stabilizirali. On također naglašava da bi BiH trebala poštovati neutralnost u spoljnoj politici i izgraditi bolju suradnju sa susjedima, a ne samo koristiti prošlost kao izgovor za daljnje podjele. S obzirom na stanje u zemlji, Vranješ je zabrinut za budućnost BiH i smatra da trenutna politika može dovesti do daljnje destabilizacije.

Na kraju, Vranješ je prokomentirao svoju poziciju u BiH, govoreći o incidentu iz 2023. godine kada je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković pozvao na smjenu Vranješa zbog njegovih kontroverznih stavova o nekim političkim pitanjima, uključujući i izražavanje zahvalnosti Aleksandru Vulinu, direktoru Sigurnosno-informativne agencije Srbije, zbog stipendiranja studentica koje su veličale ratnog zločinca Ratka Mladića. Ove izjave i postupci izazvali su veliki politički skandal u BiH, a Vranješ je optužio političare iz Sarajeva za nesprovođenje neutralne i progresivne politike koja bi pomogla očuvanju stabilnosti i mira u zemlji.

Zaključno, Vranješeve izjave jasno pokazuju njegovu duboku posvećenost očuvanju Republike Srpske i njene autonomije unutar BiH, dok istovremeno oštro kritikuje pristup političara iz Federacije BiH, kojeg vidi kao prijetnju opstanku zemlje u njenom sadašnjem obliku. Njegovo stajalište naglašava ponovno jačanje etničkih podjela, što dodatno komplikuje političke odnose u BiH i izaziva nesigurnost u regionu.

Na kraju, Vranješeve tvrdnje i stavovi pokreću ozbiljna pitanja o budućnosti Bosne i Hercegovine i njenoj sposobnosti da se održi kao jedinstvena država. S obzirom na stalne etničke tenzije i političke nesuglasice, posebno između entiteta, jasno je da se BiH suočava s ozbiljnim izazovima u pogledu unutrašnje kohezije i stabilnosti. Dok jedni smatraju da je potrebno održavati državni suverenitet kroz dejtonske okvire, drugi, poput Vranješa, smatraju da je nužno zaštititi interese Republike Srpske, često na račun jačanja državnih institucija. U svakom slučaju, kako politička situacija bude napredovala, BiH će morati donijeti ključne odluke koje mogu oblikovati njen politički kurs u budućnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here