Otkazivanje koncerata Taylor Swift u Beču zbog prijetnje terorističkim napadom izazvalo je reakcije širom Evrope. Iako su austrijske vlasti reagirale brzo i uhapsile dvojicu osumnjičenih, situacija je postala kontroverzna kada je bivši hrvatski obavještajac, Ante Letica, tokom intervjua na Hrvatskoj radio-televiziji (HRT), pokušao povezati prijetnju sa širim pitanjem radikalizacije među muslimanskim zajednicama u Evropi, uključujući Bošnjake.

Letica je u svojoj izjavi naveo da se Europa već duže vrijeme suočava s radikalizacijom među drugom i trećom generacijom građana arapskog, muslimanskog, i bošnjačkog porijekla. Međutim, on nije pružio nikakve konkretne dokaze koji bi povezali radikalizaciju s incidentom u Beču, niti je objasnio zašto bi se Bosna i Hercegovina uopšte dovodila u vezu s tim događajem.

Takve izjave, koje ne sadrže čvrste dokaze i bez jasne veze s konkretnim događajem, mogu dodatno pogoršati stereotipe i predrasude prema muslimanskim zajednicama, posebno prema Bošnjacima u Hrvatskoj i regiji. To također može narušiti međunacionalne odnose i stvoriti nepotrebne tenzije.

Važno je da medijski izvještaji i izjave javnih ličnosti budu temeljeni na činjenicama, posebno kada se radi o osjetljivim temama poput terorizma i radikalizacije. Nepotrebno dovođenje u vezu određenih zajednica s terorizmom može imati dugoročne negativne posljedice po društvenu koheziju i sigurnost.

saff.ba

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here