Selma Fejzić, studentica iz Prijepolja koja se školuje za vaspitačicu, našla se u središtu pažnje nakon što je prijavila slučaj diskriminacije zbog nošenja hidžaba tokom prakse u predškolskoj ustanovi “Miša Cvijović” u Prijepolju. Ovaj događaj izazvao je oštre reakcije javnosti u Sandžaku i šire, pokrenuvši diskusije o pravima, slobodama i diskriminaciji na osnovu vjerskih uvjerenja.
Selma je opisala svoje iskustvo, navodeći da joj je rečeno da praksa nije moguća ukoliko nosi hidžab, što je opravdano internim pravilnikom ustanove. Istakla je da je ovo protivno zakonu i njenim osnovnim pravima. „Želim da imam pravo kao svaki drugi čovjek! Pravo na izbor oblačenja, pravo na slobodu i dostojanstvo,“ napisala je Fejzić u svom obraćanju, dodajući da će se boriti protiv diskriminacije u ime svih žena koje nose hidžab.
Pravna i društvena reakcija
Prema Članu 21 Ustava Republike Srbije, diskriminacija je zabranjena po svim osnovama, uključujući vjerska uvjerenja i način odijevanja. Mnogi su ukazali na to da pravilnik ustanove ne može biti iznad ustavnog prava. Ovaj slučaj podstakao je i ministra za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost, Usamu Zukorlića, da pruži podršku Selmi, naglašavajući da djevojke s hidžabom neće biti prisiljene da se odriču svojih vjerskih prava.
Sličnu situaciju prijavila je i Mirsada Memović, što ukazuje na širi problem diskriminacije u ovom sektoru. Pozivi na izvinjenje i ispravljanje štete od strane direktorice Violetе Tošić dodatno su pojačali pritisak na ustanovu.
Značaj slučaja
Ovaj događaj pokrenuo je val solidarnosti u Sandžaku, ali i širu raspravu o slobodi izražavanja i jednakosti pred zakonom. Pitanje prava žena koje nose hidžab postaje važan segment borbe za ljudska prava, naglašavajući potrebu za većim razumijevanjem i poštovanjem različitosti prenosi pressmediabih