Planirate putovanje avionom ili automobilom, ali niste sigurni koje količine hrane, pića, lijekova i cigareta možete ponijeti sa sobom? Darjana Maglov iz Uprave za indirektno oporezivanje ponudila je jasna uputstva za sve one koji se spremaju na godišnji odmor.

Putovanje Avionom

Prilikom putovanja avionom, postoje stroga ograničenja za unos prtljaga. Vrijednost ličnog prtljaga ne smije prelaziti 430 eura po putniku, dok za djecu do 15 godina taj iznos iznosi 150 eura. Ono što građane najviše zanima jeste koju vrstu proizvoda smiju unijeti u Europsku uniju. Zabranjeni artikli uključuju meso i mesne prerađevine, određene vrste voća i povrća, dok sva ostala hrana mora biti zapakovana u originalnom pakovanju. U ličnom prtljagu je dozvoljeno imati hranu za bebe i tečnosti, ali u pakovanju ne većem od 150 ml, s ukupnom dozvoljenom količinom od 1 litre po putniku. Tečnosti moraju biti zapakovane u providnim vrećicama sa “zip” zatvaračem.

Maglov savjetuje da u kabinski prtljag nosite samo najneophodnije stvari poput telefona, ličnih dokumenata, nešto za osvježenje, rezervnu odjeću ili neophodne stvari za bebu.

Lijekovi i Cigarete

Ako nosite lijekove ili cigarete, pravila su jasna. Lijekovi i kašasta hrana za bebe nisu uključeni u dozvoljenu količinu od 1 litre, ali ih je potrebno spakovati odvojeno i prijaviti pri ulasku u avion. Osobe na određenoj terapiji trebaju imati odgovarajuću medicinsku dokumentaciju. Što se tiče akcizne robe, dozvoljene su malo veće količine: 200 cigareta, 100 cigarilosa, 50 grama cigara ili 250 grama duhana. Za alkoholna pića, dozvoljen je 1 litar pića s udjelom preko 22% alkohola, 2 litra pića s udjelom manjim od 22% alkohola, 4 litra mirnog vina i 16 litara piva.

Putovanje Automobilom

Prilikom putovanja automobilom, ako prelazite granicu Europske unije, također postoje ograničenja. Vrijednost prtljaga po osobi ne smije prelaziti 300 eura, a on treba sadržavati sve potrebne stvari u razumnim količinama. Ako vrijednost prtljaga prelazi taj iznos, kazna iznosi 300 eura. Nema nošenja domaćih proizvoda; sve mora imati deklaraciju. Dozvoljeno je ponijeti supu, keks, čokoladu, dvopek, palentu, griz, makarone, ribu, med do 2 kg, te određene vrste voća uz fitosanitarni certifikat. Hrana za dojenčad i posebna hrana za kućne ljubimce dozvoljena je do 2 kg.

Akcizna Roba i Kazne

Pravila za akciznu robu u cestovnom saobraćaju su strožija nego u avionskom. Dozvoljen je prijenos najviše 40 cigareta, 20 cigarilosa, 10 cigara i 50 grama duhana po osobi. Pravila za alkoholna pića su ista kao i u avionskom saobraćaju. Kazne za kršenje ovih pravila kreću se od 800 do 25 hiljada konvertibilnih maraka.

Maglov naglašava važnost informisanja o specifičnim pravilima koja važe u zemljama u koje putujete, posebno ako putujete preko turističkih agencija. Pravila se razlikuju od zemlje do zemlje, a kazne za carinske prekršaje mogu biti veoma visoke, od nekoliko stotina do nekoliko hiljada eura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here