Mještani Širokače u Sarajevu već mjesecima suočavaju se s ogromnim problemima uzrokovanim klizištem na lokalitetu Curinih njiva. Svaka nova kiša donosi strah i neizvjesnost, jer postoji realna opasnost od daljnjeg pomjeranja tla, što bi moglo dodatno ugroziti njihove domove i živote.
Najnovije padavine koje su pogodile ovo područje prouzrokovale su dodatne probleme. Kiša, koja je padala tokom noći i nastavila se i danas, dovela je do poplava u domaćinstvima, ostavljajući mještane u očaju.
Stanovnici su nemoćni pred stihijom, dok voda nezaustavljivo prodire u njihove kuće, nanoseći ogromnu štetu na imovini koju su mukotrpno stekli. Ševala Papić, stanovnica Ablakovina ulice, kroz suze je opisala dramatičnu situaciju u kojoj se našla:

-
“Evo vidite sami šta mi se dešava. Poplavilo mi je sve živo. Sama ne mogu ništa uraditi. Zvala sam Civilnu zaštitu, rekli su da će pristići. Teško mi jeste, evo kuća mi poplavila. Ne znam šta da vam kažem više. Strah me nonstop. Evo i komšinici voda ulazi u kuću.”
Ona naglašava da problem traje već godinama i da su se obraćali nadležnim institucijama, uključujući Općinu, podnosili zahtjeve i molbe za pomoć, ali ništa konkretno nije poduzeto kako bi se spriječilo dalje propadanje tla i uništavanje imovine.
Na pitanje ima li mogućnost da se iseli ukoliko situacija postane još gora, Ševala odgovara sa bolnim priznanjem:
-
“Pa nemam nigdje da se iselim. Vjerujte, ja imam muža bolesnog, ovih dana sam nonstop po doktorima sa njim. Oni su nam nudili smještaj na Ilidži, ali s obzirom da mi je muž bolestan, ja ne mogu s Ilidže dovoditi ga u Stari Grad.”
Ovo je samo jedan od mnogih slučajeva koji ukazuju na hitnu potrebu za djelovanjem nadležnih institucija, kako bi se pomoglo mještanima koji su prepušteni sami sebi u borbi protiv prirodne nepogode. Svaka nova kiša donosi neizvjesnost, a strah da bi kuće mogle potpuno biti uništene nikada nije bio veći prenosi pressmediabih