Odnos između svekrve i snahe često je tema mnogih rasprava, anegdota, pa čak i šala u našem društvu. Nažalost, ovaj odnos ponekad može biti izvor napetosti i nesporazuma u porodici. Islam, kao sveobuhvatni način života, nudi jasne smjernice za sve međuljudske odnose, uključujući i ovaj osjetljivi odnos. Kako islam gleda na ulogu svekrve? Koje granice treba poštovati? Kako izgraditi zdrav odnos koji će doprinijeti harmoniji u porodici? U ovom članku donosimo šest važnih podsjetnika za svekrve muslimanke.

Šta islam kaže o odnosu svekrve i snahe?

Islam pridaje veliki značaj porodičnim odnosima i uspostavlja jasne smjernice za međusobno poštovanje i uvažavanje. Iako Kur’an ne govori direktno o odnosu svekrve i snahe, opći principi islama o međuljudskim odnosima primjenjivi su i na ovu relaciju.

Allahov Poslanik s.a.w.s. je rekao: “Najbolji među vama su oni koji su najbolji prema svojim porodicama, a ja sam najbolji prema svojoj porodici.” (Tirmizi)

Ovaj hadis naglašava važnost lijepog ophođenja prema članovima porodice, što uključuje i odnos svekrve prema snahi. Islam podstiče međusobno poštovanje, razumijevanje i podršku među svim članovima porodice.

Važno je napomenuti da je u islamskoj tradiciji brak ugovor između muškarca i žene, a ne između porodica. Iako porodice imaju važnu ulogu u podršci mladom paru, one ne bi trebale preuzimati kontrolu nad njihovim brakom.

Šest važnih podsjetnika za svekrve muslimanke

1. Poštujte granice novog braka

Brak vašeg sina označava početak nove porodice. Iako ste i dalje važan dio njegovog života, morate prihvatiti da je sada njegova primarna porodica ona koju gradi sa svojom suprugom. Allahov Poslanik s.a.w.s. je rekao: “Čovjek će napustiti svoje roditelje radi svoje žene.” (Buhari i Muslim)

Ovo znači da trebate poštovati privatnost mladog para, ne uplitati se u njihove odluke bez poziva i dati im prostor da izgrade svoj odnos. Nemojte nenajavljeno dolaziti u njihov dom, insistirati na svakodnevnim telefonskim pozivima ili očekivati da vas sin konsultuje za svaku odluku.

2. Prihvatite snahu kao kćerku, ne kao konkurenciju

Jedan od najčešćih problema u odnosu svekrve i snahe je osjećaj konkurencije za ljubav i pažnju sina/muža. Zapamtite da ljubav nije ograničen resurs – vaš sin može voljeti i vas i svoju suprugu, bez umanjivanja ljubavi prema bilo kome.

Umjesto da gledate na snahu kao na nekoga ko vam “oduzima” sina, prihvatite je kao novu kćerku. Poslanik s.a.w.s. je rekao: “Vjernici su poput jednog tijela; kada jedan dio pati, cijelo tijelo osjeća bol.” (Buhari i Muslim)

Ovaj pristup ne samo da će poboljšati vaš odnos sa snahom, već će i ojačati vašu vezu sa sinom, koji će cijeniti vašu podršku njegovom braku.

3. Ne kritizirajte i ne upoređujte

Kritikovanje snahe, posebno pred drugim članovima porodice ili pred vašim sinom, može nanijeti nepopravljivu štetu vašem odnosu. Jednako štetno je i upoređivanje snahe s vama, vašim kćerkama ili drugim ženama.

Uzvišeni Allah kaže u Kur’anu: “O vjernici, neka se muškarci jedni drugima ne rugaju, možda su oni bolji od njih, a ni žene drugim ženama, možda su one bolje od njih.” (El-Hudžurat, 11)

Umjesto kritikovanja, praktikujte saburli (strpljiv) pristup i fokusirajte se na pozitivne aspekte snahine ličnosti. Ako primijetite nešto što vas zabrinjava, razgovarajte o tome privatno i s poštovanjem, bez osuđivanja.

4. Ne miješajte se u odgoj unučadi bez poziva

Dolazak unučadi često može biti trenutak kada se tenzije između svekrve i snahe pojačavaju. Iako imate iskustvo u odgoju djece i želite pomoći, važno je poštovati roditeljski autoritet vašeg sina i snahe.

Poslanik s.a.w.s. je rekao: “Svako od vas je pastir i svako će biti odgovoran za svoje stado.” (Buhari i Muslim)

Ovo znači da su primarno roditelji odgovorni za odgoj svoje djece. Ponudite savjet samo kada vas pitaju i podržite roditeljske odluke, čak i kada se razlikuju od vaših. Vaša uloga kao nane (bake) je da pružite ljubav, podršku i mudrost, a ne da preuzimate roditeljsku ulogu.

5. Budite pravedni prema svim snahama

Ako imate više sinova, izuzetno je važno da budete pravedni prema svim snahama. Favorizovanje jedne snahe nad drugom može stvoriti razdor ne samo između vas i snahe, već i među braćom.

Uzvišeni Allah kaže u Kur’anu: “O vjernici, budite uvijek pravedni, svjedočite Allaha radi, pa makar to bilo protiv vas samih ili protiv roditelja i rođaka.” (En-Nisa, 135)

Pravednost znači jednako tretiranje svih snaha, bez favorizovanja jedne nad drugom, bez obzira na lične preferencije ili različite karaktere.

6. Podsjećajte se na nagradu za strpljenje i lijepo ophođenje

Ponekad, uprkos vašim najboljim naporima, odnos sa snahom može biti izazovan. U takvim trenucima, podsjećajte se na nagradu koju Allah dž.š. obećava za strpljenje i lijepo ophođenje.

Poslanik s.a.w.s. je rekao: “Vjernik neće biti potpuno vjernik dok ne želi svome bratu ono što želi samome sebi.” (Buhari i Muslim)

Razmislite o tome šta biste vi željeli da ste na mjestu vaše snahe. Kako biste željeli da se vaša svekrva ophodi prema vama? Primjenjujte zlatno pravilo: tretirajte svoju snahu onako kako biste željeli da neko tretira vašu kćerku.

Zašto je ovo važno?

Zdrav odnos između svekrve i snahe ključan je za harmoniju cijele porodice. Kada ovaj odnos funkcioniše dobro, to pozitivno utiče na:

  1. Bračnu sreću vašeg sina: Konflikti između majke i supruge stavljaju sina u težak položaj “biranja strane”, što može značajno narušiti njegov brak.

  2. Dobrobit unučadi: Djeca su osjetljiva na tenzije među odraslima i mogu patiti zbog lošeg odnosa između nane i majke.

  3. Vašu duhovnu nagradu: Lijepo ophođenje prema snahi je oblik ibadeta koji donosi Allahovo zadovoljstvo i nagradu.

  4. Porodično jedinstvo: Zdrav odnos svekrve i snahe jača cijelu porodicu i stvara sigurno okruženje za sve članove.

Reakcije i savjeti iz stvarnog života

Mnoge svekrve koje su uspjele izgraditi zdrav odnos sa svojim snahama dijele slične savjete:

Fatima (62) iz Sarajeva kaže: “Kada mi je sin doveo snahu, odlučila sam da ću je tretirati kao svoju kćerku. Danas, nakon 15 godina, ona mi je bliža nego mnoge rođake. Tajna je u tome da sam od početka poštovala njihov prostor i nikada se nisam miješala u njihove odluke.”

Amira (58) iz Tuzle dijeli: “Moja svekrva mi je bila uzor kako treba postupati. Nikada nije došla nenajavljeno, uvijek je pitala mogu li joj pomoći umjesto da pretpostavlja da trebam pomoć, i nikada, ama baš nikada, nije kritikovala moj način vođenja domaćinstva pred drugima. Taj primjer slijedim sa svojim snahama.”

Islamski učenjaci također naglašavaju važnost ovog odnosa. Šejh Muhammed Salih el-Munedždžid savjetuje: “Svekrva treba biti most, a ne prepreka u porodici. Ona treba koristiti svoje iskustvo i mudrost da ojača, a ne da oslabi brak svoga sina.”

Posljedice i praktični koraci

Primjena ovih šest podsjetnika može značajno unaprijediti odnos svekrve i snahe, donoseći mir i harmoniju u porodicu. Evo nekoliko praktičnih koraka koje možete poduzeti odmah:

  1. Razgovarajte otvoreno: Inicirajte iskren razgovor sa snahom o vašim očekivanjima i granicama, ali i saslušajte njene.

  2. Planirajte zajedničko vrijeme: Povremeno provodite vrijeme nasamo sa snahom, bez prisustva sina, kako biste izgradile vlastiti odnos.

  3. Ponudite pomoć, ali ne namećite je: Umjesto “Doći ću sutra da ti pomognem oko čišćenja”, recite “Ako ti ikada zatreba pomoć oko bilo čega, samo mi reci.”

  4. Učite dove za snahu: Redovno učite dove za dobrobit vaše snahe, čak i kada odnos nije idealan.

  5. Tražite savjet: Ako se suočavate s izazovima u odnosu, ne ustručavajte se potražiti savjet od imama ili bračnog savjetnika.

Zaključak

Odnos svekrve i snahe može biti izvor velike radosti i blagoslova ili izvor napetosti i konflikta. Islam nas uči da gradimo odnose zasnovane na međusobnom poštovanju, razumijevanju i ljubavi.

Zapamtite: ono što pripada vašem sinu – njegov brak, njegov dom, njegove odluke – ne pripada vama. Vaša uloga nije da kontrolišete, već da podržavate; nije da kritikujete, već da savjetujete kada vas pitaju; nije da namećete svoju volju, već da pokazujete ljubav i razumijevanje.

Kao svekrva muslimanka, imate priliku slijediti primjer Poslanika s.a.w.s. u lijepom ophođenju prema porodici i time zaslužiti Allahovo zadovoljstvo. Neka vam Allah dž.š. olakša ovaj put i blagoslovi vaš odnos sa snahom istinskom ljubavlju i razumijevanjem.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here