Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS), najveća zdravstvena ustanova u Bosni i Hercegovini, trenutno je u stanju potpunog haosa, kako tvrde mnogi ljekari i pacijenti. Posebno je alarmantna situacija s pacijentima oboljelim od karcinoma, koji su opet ostali bez potrebne terapije. Na KCUS-u, gdje se dnevno liječi stotine pacijenata, trenutno nema dovoljno lijekova za liječenje karcinoma pluća, debelog crijeva, jajnika i dojke. Samo oni koji mogu sami kupiti lijekove imaju šansu za terapiju, dok ostali pacijenti ostaju na listama čekanja.

Umjesto da se ulaže u nabavku neophodne opreme i zapošljavanje dodatnog osoblja, što bi smanjilo gubitke i poboljšalo usluge, čini se da se puni privatni budžeti. Ova situacija je dovela do povećanja broja nezadovoljnih pacijenata koji su prisiljeni obavljati preglede u privatnim klinikama i nadati se povratu sredstava. Problemi sa nedostatkom osoblja i duge liste čekanja dodatno opterećuju ovu ustanovu, a otvaranje kapija za pacijente da čekaju na preglede čak i godinu dana postalo je uobičajeno.

Prof. dr. Sebija Izetbegović, bivša generalna direktorica KCUS-a, u razgovoru za Hayat TV govorila je o trenutnom stanju u ovoj ustanovi. Istakla je da se situacija značajno pogoršala od njenog odlaska, navodeći brojne pritužbe pacijenata i njihovih porodica. Dugotrajne liste čekanja, loša hrana, nedostatak lijekova i nemogućnost da pacijenti dođu do potrebnih specijalista samo su neki od problema koje je naglasila.

Jedan od ključnih problema je i nedostatak citostatika, neophodnih za liječenje pacijenata oboljelih od karcinoma. Izetbegović je istakla da je problem u Federalnom zavodu zdravstvenog osiguranja, koji nije u stanju osigurati potrebne lijekove, što dodatno ugrožava živote pacijenata. Ona je također spomenula i dugogodišnji moratorij na zapošljavanje koji je bio nametnut KCUS-u od strane Vlade Kantona Sarajevo, što je dodatno otežalo rad ove ustanove.

Na kraju, prof. Izetbegović je naglasila da je njen menadžment, unatoč svim preprekama, pružao kvalitetnu uslugu i uspješno se nosio s problemima. Smatra da su trenutne teškoće u KCUS-u rezultat lošeg upravljanja nakon njenog odlaska, te je uvjerena da pacijenti i njihovi najbliži najbolje mogu procijeniti ko je zaista dobro radio svoj posao. Njene riječi oslikavaju širi problem u zdravstvu BiH, gdje se umjesto unapređenja javnog sektora često favorizuju privatne inicijative, na štetu građana i pacijenata koji se oslanjaju na državne zdravstvene ustanove.

saff.ba

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here